avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Am 11 ani lucrati pe cartea de munca.De ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Am 11 ani lucrati pe cartea de munca.De asemenea armata ...

Buna ziua.Am 11 ani lucrati pe cartea de munca.De asemenea armata de 1 an si 4 luni este inclusa in carte.Mai am incluse pe cartea de munca si 3 perioade de somaj a cate 9 luni fiecare.Se iau toate aceste perioate in calculul stagiului de cotizare conform noii legi 360/2023?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:23, 21 Septembrie 2024
Stagiul minim de cotizare contributiv este de 15 ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați.

La calculul stagiului minim de cotizare contributiv nu se ia în considerare și perioada stagiului militar .. in privinta somajului, parerile sunt impartite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art.56 din legea 360/2023,pentru cei care urmează sa deschidă ... goplanet goplanet Art.56 din legea 360/2023,pentru cei care urmează sa deschidă drepturile de pensie dupa 1 septembrie 2024 - cei 5 ani de stagiu peste cei 35 de stagiu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! as dori sa stiu daca, conform noii legi a pensiilor ... MinaLumi MinaLumi Buna ziua! As dori sa stiu daca, conform noii legi a pensiilor nr. 127/ 2019 (care va intra in vigoare pe 1 sept. 2023), anii de facultate (5 ani) si perioada ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, Știe cineva de ce stagiul militar nu se mai ia în ... Mihai Ch. Mihai Ch. Bună ziua, Știe cineva de ce stagiul militar nu se mai ia în calcul la punctele de stabilitate, așa cum era prevăzut în Legea 360/2023? (vezi toată discuția)