Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Am 11 ani lucrati pe cartea de munca.De ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Am 11 ani lucrati pe cartea de munca.De asemenea armata ...

Buna ziua.Am 11 ani lucrati pe cartea de munca.De asemenea armata de 1 an si 4 luni este inclusa in carte.Mai am incluse pe cartea de munca si 3 perioade de somaj a cate 9 luni fiecare.Se iau toate aceste perioate in calculul stagiului de cotizare conform noii legi 360/2023?
Stagiul minim de cotizare contributiv este de 15 ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați.

La calculul stagiului minim de cotizare contributiv nu se ia în considerare și perioada stagiului militar .. in privinta somajului, parerile sunt impartite.