Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)

Se pare ca sunt valabile.........
Legea lui Slous:
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
Legea lui Franko privind locul de munca:
Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
Prima capcana a geniului:
Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
Maxima biroului:
Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
Legea lui Otto:
Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
Legea lui Chapman:
Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore,... lucreaza noaptea!
Regula lui Harry:
Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
Concluzia coridorului:
Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.

*****************************

7 miracole la barbati:

1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
2. Desi suntem ocupati, avem vreme de femei.
3. Desi avem vreme de femei, nu prea ne intereseaza de ele.
4. Desi nu prea ne intereseaza femeile, tot timpul avem una langa noi.
5. Desi tot timpul avem una langa noi, ne mai "dam" si la alta sau altele.
6. Desi ne mai dam la alta sau altele, ne enervam daca femeia cu care suntem ne paraseste.
7. Desi femeia cu care suntem ne paraseste, tot nu invatam din greselile pe care le facem (si tot ne mai dam la altele).

7 miracole la femei:

1. Pentru o femeie, este tot timpul importanta securitatea "materiala".
2. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul
isi cumpara haine scumpe.
3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace.
4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar "carpa veche".
6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
**************************************
Sunt femei care, in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
Acestea se numesc "fidele".

HOTII iti cer viata sau banii............
FEMEILE ti le cer pe amandoua......
mirunika a scris:
Plictisitoare este persoana care vorbeste cand ai vrea sa te asculte.

Mare adevar… A observat cineva ca cei mai multi oameni se incadreaza in aceasta categorie? Te si miri cand intalnesti pe cineva dispus (cu tot sufletul) sa te asculte… Ai tendinta de a face asa: :worthy:
==============================================

O fraza a lui Vaclav Havel “Nu uita niciodata ca prima mica minciuna spusa in numele adevarului, prima mica injustitie comisa in interesul justitiei, prima tradare a moralei comisa in numele moralei… inseamna, indubitabil, inceputul sfarsitului”.
trope_doi, utilizator
Pe măsura ce înaintez în vârstă, apreciez cel mai mult femeile trecute de 40 de ani.
O femeie trecută de 40 de ani nu te va trezi niciodată la miezul nopţii să te întrebe la ce te gândeşti. Ei nu-i pasă la ce te gândeşti.
Dacă o femeie trecută de 40 nu vrea să urmărească un meci, nu stă prin preajmă miorlăindu-se. Face ceva ce chiar îşi doreşte să facă. ªi de obicei e vorba de ceva mult mai interesant.
O femeie trecută de 40 se cunoaşte suficient pe ea însăşi ca să fie sigură de cine este, ce este, ce vrea şi de la cine. Sunt puţine femei trecute de 40 cărora le pasă de ce-ai putea gândi despre ele sau despre ce fac.
Femeile trecute de 40 au o mare demnitate. Rareori se apucă să ţipe la tine la operă sau în mijlocul unui restaurant foarte scump. Desigur, dacă o meriţi, nu ezită să tragă în tine.
Femeile trecute de 40 de ani sunt generoase cu laudele, deseori nemeritate. Ele ştiu cum e să nu fii apreciat.
O femeie peste 40 are încredere să te prezinte prietenelor ei. Una mai tânără cuplată cu un bărbat îşi ignoră deseori chiar şi cele mai bune prietene pentru că nu are încredere să le aducă în preajma lui. Celor peste 40 nu le prea pasă dacă eşti atras de prietenele ei pentru că ştie că ele nu o vor trăda.
Femeile devin medium pe măsură ce îmbătranesc. Niciodată nu trebuie să-ţi mărtusiseşti păcatele unei femei peste 40. Ele ştiu întotdeauna.
O femeie trecută de 40 arată bine purtând un ruj roşu strălucitor. Asta nu e valabilă şi pentru una mai tânără. Odată ce a trecut de un rid sau două, o femeie peste 40 este de departe mai sexy decât omoloaga sa mai tânără.
Femeile de peste 40 de ani sunt deschise şi oneste. Ele îţi vor spune imediat dacă eşti un ticălos sau te porţi ca un ticălos. Niciodată nu trebuie să te întrebi cam pe unde te situezi în relaţia cu ele.
Da, preţuim femeile trecute de 40 de ani pentru o mulţime de motive. Din păcate, nu e reciproc. Pentru fiecare femeie uluitoare, inteligentă şi fierbinte, trecută de 40 de ani, există o relicvă cu chelie şi burtă în pantaloni galbeni, făcându-se de râs alături de o chelneriţă în vârstă de 22 de ani.

Andy Rooney - CBS
:duh:
De ce iubim barbatii?
(lege, regula sau... miracol? iubirea, adica. :giggle: )

Pentru zambetul lor strengaresc pe strada. Pentru flirturile pe fuga tot pe strada, chiar daca multe dintre noi nu recunosc. Iubim barbatii pentru ca au un farmec aparte atunci cand ne privesc si se gandesc ca ar putea ajunge in pat cu tine. Pentru ca nu toti sunt asa…

Pentru ca exista barbati care nu se opresc cu analiza trupului unei femei la buze, sani, coapse. Pentru ca exista barbati pentru care gleznele unei femei reprezinta boutique de lux, barbati care admira liniile fine ale gatului, mainile si ar mai fi multe locuri “ascunse” curiozitatii barbatului.

Pentru ca au o placere nebuna sa te priveasca atunci cand te apleci peste xerox la birou sau la dulapiorul de jos, unde parca toate sunt acolo intentionat.

Pentru ca barfesc la fel de mult ca noi, dar nu recunosc. Pentru ca se lauda cu jobul, cu masina, cu iubita, sotia, amanta lor de cate ori au ocazia.

Iubim barbatii care stiu ca o mangaiere valoreaza cat o mie de cuvinte dulci si pentru ca stiu sa-ti protejeze mana de frig. Pentru ca unii adora sa ne vada dimineata ciufulite, nemachiate si bombanind ca noaptea a fost prea scurta.

Pentru ca se enerveaza cand pierd la billiard in fata noastra, pentru ca se supara atunci cand suntem privite de alti barbati. Pentru ca fac orice si iti accepta toate mofturile atunci cand se apropie seara de iesit in oras la bere cu baietii.

Pentru ca ne suporta toate toanele (trebuie sa recunoastem), pentru ca ne asculta vorbind si iar vorbind, chiar daca de fapt nu asculta. Pentru ca retin ce ne place si ce nu. Pentru ca accepta lenjeria noastra minuscula intinsa peste tot la vedere.

Iubim barbatii care sustin cu sinceritate ca tot ce e al tau este si al lor, chiar si burtica sau fundul care se cam observa in ultimul timp...

Pentru ca acceptam sa suferim pentru o clipa de fericire.

Iubim barbatii pentru ca sunt ai nostri si, de fapt, nu avem nevoie de motive pentru a iubi, iubim si atat. :)

-Kudika.ro-
Gabriela Pintea, Consilier juridic
"Citeva Motive pentru care iubim femeile

Iubim femeile pentru ca au sani rotunzi, cu gurguie
care se ridica prin bluza cand le e frig, pentru ca au
fundul mare si grasut, pentru ca au fete cu trasaturi
dulci ca ale copiilor, pentru ca au buze pline, dinti
decenti si limbi de care nu ti-e sila. Pentru ca nu
miros a transpiratie sau a tutun prost si nu asuda pe
buza superioara. Pentru ca le zambesc tuturor copiilor
mici care trec pe langa ele. Pentru ca merg pe strada
drepte, cu capul sus, cu umerii trasi inapoi si nu
raspund privirii tale cand le fixezi ca un maniac.
Pentru ca trec cu un curaj neasteptat peste toate
servitutile anatomiei lor delicate. Pentru ca in pat
sunt indraznete si inventive nu din perversitate, ci
ca sa-ti arate ca te iubesc. Pentru ca fac toate
treburile sacaitoare si marunte din casa fara sa se
laude cu asta si fara sa ceara recunostinta. Pentru ca
nu citesc reviste porno si nu navigheaza pe site-uri
porno. Pentru ca poarta tot soiul de zdranganele pe
care si le asorteaza la imbracaminte dupa reguli
complicate si de neinteles. Pentru ca iti deseneaza
si-si picteaza fetele cu atentia concentrata a unui
artist inspirat. Pentru ca au obsesia pentru
subtirime-a lui Giacometti. Pentru ca se trag din
fetite. Pentru ca-si ojeaza unghiile de la picioare.
Pentru ca joaca sah, whist sau ping-pong fara sa le
intereseze cine castiga. Pentru ca sofeaza prudent in
masini lustruite ca niste bomboane, asteptand sa le
admiri cand sunt oprite la stop si treci pe zebra prin
fata lor. Pentru ca au un fel de-a rezolva probleme
care te scoate din minti. Pentru ca au un fel de-a
gandi care te scoate din minti. Pentru ca-ti spun „te
iubesc” exact atunci cand te iubesc mai putin, ca un
fel de compensa]ie. Pentru ca nu se masturbeaza.
Pentru ca au din cand in cand mici suferinte: o durere
reumatica, o constipatie, o batatura, si-atunci iti
dai seama deodata ca femeile sunt oameni, oameni ca si
tine. Pentru ca scriu fie extrem de delicat,
colectionand mici observatii si schitand subtile
nuante psihologice, fie brutal si scatologic ca nu
cumva sa fie suspectate de literatura feminina. Pentru
ca sunt extraordinare cititoare, pentru care se scriu
trei sferturi din poezia si proza lumii. Pentru ca le
innebuneste „Angie” al Rolling-ilor. Pentru ca le
termina Cohen. Pentru ca poarta un razboi total si
inexplicabil contra gandacilor de bucatarie. Pentru ca
pana si cea mai dura bussiness woman poarta chiloti cu
induiosatoare floricele si dantelute. Pentru ca e asa
de ciudat sa-ntinzi la uscat, pe balcon, chilotii
femeii tale, niste lucrusoare umede, negre, rosii si
albe, parte satinate, parte aspre, mirandu-te ce mici
suprafete au de acoperit. Pentru ca in filme nu fac
dus niciodata inainte de-a face dragoste, dar numai in
filme. Pentru ca niciodata n-ajungi cu ele la un acord
in privinta frumusetii altei femei sau a altui barbat.
Pentru ca iau viata in serios, pentru ca par sa creada
cu adevarat in realitate. Pentru ca le intereseaza cu
adevarat cine cu cine s-a mai cuplat intre vedetele de
televiziune. Pentru ca tin minte numele actritelor si
actorilor din filme, chiar ale celor mai obscuri.
Pentru ca daca nu e supus nici unei hormonizari
embrionul se dezvolta intotdeauna intr-o femeie.
Pentru ca nu se gandesc cum sa i-o traga tipului
dragut pe care-l vad in troleibuz. Pentru ca beau
porcarii ca Martini Orange, Gin Tonic sau Vanilla
Coke. Pentru ca nu-si pun mana pe fund decat in
reclame. Pentru ca nu le excita ideea de viol decat in
mintea barbatilor. Pentru ca sunt blonde, brune,
roscate, dulci, futese, calde, dragalase, pentru ca au
de fiecare data orgasm. Pentru ca daca n-au orgasm nu
il mimeaza. Pentru ca momentul cel mai frumos al zilei
e cafeaua de dimineata, cand timp de o ora rontaiti
biscuiti si puneti ziua la cale. Pentru ca sunt femei,
pentru ca nu sunt barbati, nici altceva. Pentru ca din
ele-am iesit si-n ele ne-intoarcem, si mintea noastra
se roteste ca o planeta greoaie, mereu si mereu, numai
in jurul lor. "
Mircea Cartarescu
O femeie adevărată ...

O femeie adevărată stie ... … că este mai bine să ți se pară scurtă viața pentru toate planurile de viitor pe care le ai decât să-ți petreci viața așteptând zile mai bune.

…că trebuie să rămâi grațioasă în orice situație și nu să faci apel la țipete, înjurături ca la ușa cortului – ca mai apoi să te numești ‘doamnă’

…că frumusețea începe cu igiena, continuă cu ceea ce este natural la tine și se sfârșește iremediabil cu plasticul

…că silicoanele nu te fac mai femeie decât restul femeilor

…că machiajul strident ar trebui folosit doar de clowni

…că eleganța și stilul nu se cumpără
…că decolteul prea generos și tot aurul agonisit într-o viață purtat în totalitate zi de zi îți ‘scad valoarea’ ca să vorbesc în termeni pe care să-i înțeleagă cele în cauză
…că intrigile care se țes nu îi sabotează ‘succesurile’ altei femei dacă ea știe să le blocheze
…că înainte să ieși din casă trebuie să te uiți în oglindă

…că răutatea și invidia îți ridează nu numai fața, ci și sufletul

…că bărbatul de lângă tine este zeul suprem al vieții tale dar că și viceversa este valabilă. că îi vei oferi totul nu pentru că îți oferă și el totul, ci pentru că merită. și viceversa.

…că pentru o relație e nevoie de (cel puțin) doi, însă pentru o despărțire este de ajuns unul

…că EL va încerca să te facă fericită și dacă nu va reuși va pleca

…că ați plecat la drum separat și că drumul vostru va deveni, la un moment dat, unul și același

…că se poate iubi din tot sufletul mai mult decât o singură dată în viață și mai mult decât o persoană

…că trebuie să îți asculți inima, și nu rațiunea, dacă vrei să fii fericit

…că nu există niciodată prea mulți pantofi, prea multe cosmetice, bagaje prea multe pentru o excursie prea scurtă

…că strictul necesar înseamnă un dulap plin

…că tot ce are un început are și un sfârșit. e ciclul natural al vieții

…că nu este nimic mai apetisant decât un trup gol sub același cearșaf

…că cei șapte ani de acasă sunt cea mai importantă școală din cursul vieții

…că o ținută impecabilă valorează mai mult decât orice CV

…că iubirea nu este un târg – te iubesc că mă iubești, ci o certitudine – te iubesc fiindcă te iubesc

…că mereu va exista cel puțin o femeie care va face tot posibilul să îți ia bărbatul

…și că tu chiar o inviți să încerce. așa îi arăți și lui că ești mai bună decât o pitzi care se vede deja cu cardurile lui în portofelul său

…că iubirea vine când nu o mai cauți. când o cauți exagerezi, pierzi strada, ajungi în inimi și paturi care te duc și mai departe de EL

…că îți găsești calea în viață atunci când te găsești pe tine însăți

…că te găsești pe tine însăți când încetezi să te mai raportezi la alții/altele

…că trebuie să ai un cod al tău

…că trebuie să știi când să vorbești și când să asculți

…că mereu vor exista obstacole și că ele te ajută să crești

…că trebuie să fii mai multe femei într-una singură. doamna. târfa. regina. cerșetoarea. geniul. ignoranta. feminina. luptătoarea. înțeleapta. nesăbuita. oratoarea. muta. gheișa. soția. copila. bunica

…că numai o femeie adevărată poate fi toate cele de mai sus la un loc, într-un templu de energie dădătoare de viață

iar un bărbat adevărat este cel ce vede toate acestea în femeia lui, chiar și când ea nu le arată….