Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)

Se pare ca sunt valabile.........
Legea lui Slous:
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
Legea lui Franko privind locul de munca:
Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
Prima capcana a geniului:
Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
Maxima biroului:
Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
Legea lui Otto:
Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
Legea lui Chapman:
Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore,... lucreaza noaptea!
Regula lui Harry:
Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
Concluzia coridorului:
Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.

*****************************

7 miracole la barbati:

1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
2. Desi suntem ocupati, avem vreme de femei.
3. Desi avem vreme de femei, nu prea ne intereseaza de ele.
4. Desi nu prea ne intereseaza femeile, tot timpul avem una langa noi.
5. Desi tot timpul avem una langa noi, ne mai "dam" si la alta sau altele.
6. Desi ne mai dam la alta sau altele, ne enervam daca femeia cu care suntem ne paraseste.
7. Desi femeia cu care suntem ne paraseste, tot nu invatam din greselile pe care le facem (si tot ne mai dam la altele).

7 miracole la femei:

1. Pentru o femeie, este tot timpul importanta securitatea "materiala".
2. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul
isi cumpara haine scumpe.
3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace.
4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar "carpa veche".
6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
**************************************
Sunt femei care, in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
Acestea se numesc "fidele".

HOTII iti cer viata sau banii............
FEMEILE ti le cer pe amandoua......
Regula nr. 7
Ceilalti sunt oglinzi ce te reflecta pe tine.
Iubesti sau urasti ceva la o persoana raportat la ceea ce iubesti sau urasti la tine. Fii tolerant; accepta-i pe ceilalti asa cum sunt si straduieste-te sa constientizezi; straduieste-te sa te intelegi si sa percepi obiectiv propria ta persoana, gandurile si sentimentele tale. Experientele negative sunt oportunitati de a vindeca ranile pe care le ai. Ajuta-i pe ceilalti, si astfel te vei ajuta pe tine. Unde ai fost incapabil sa-i ajuti pe ceilalti este un semn ca nu raspunzi corespunzator propriilor tale nevoi.
Regula nr. 8
– Ce se intampla cu viata ta este alegerea ta
Detii toate uneltele si resursele de care ai nevoie. Ceea ce faci cu ele depinde de tine. Asuma-ti responsabilitatea asupra ta. Invata sa renunti atunci cand nu poti schimba lucrurile. Nu te enerva – gandurile amare iti intuneca mintea. Curajul este in fiecare dintre noi – foloseste-l atunci cand trebuie sa faci ceva bun pentru tine. Cu totii avem o putere innascuta si un spirit aventuros, pe care ar trebui sa le folosim pentru a imbratisa ceea ce urmeaza.
Regula nr. 9
– Raspunsurile sunt la tine
Ai incredere in instinctele tale si in sentimentele tale, chiar daca le auzi ca o voce slaba sau daca apar ca o sclipire de moment. Asculta-ti sentimentele ca si cum ar fi sunete. Vezi, auzi si ai incredere. Foloseste inspiratia innascuta.
Regula nr. 10
– Vei uita toate acestea la nastere
Toti ne nastem cu aceste capacitati – primele noastre experiente ne conduc intr-o lume fizica, departe de sentimentele noastre, acestea devenind nehotarate, cinice si lipsite de credinta si incredere. Cele 10 reguli nu sunt porunci, ele sunt adevaruri universale care se aplica tuturor. Cand te ratacesti, apeleaza la ele. Ai incredere in puterea spiritului. Aspira catre intelepciune – aceasta este ultima incercare a vietii si nu cunoaste limite inafara acelora impuse de tine.
CHERIE CARTER-SCOTT
ContSters179589, utilizator
A trai fara reguli inseamna a trai la intamplare iar a trai la intamplare inseamna a nu trai...!
Filologul Apetrei

1.- Faceti ceea ce credeti ca e cel mai bine pentru dumneavoastra. In ciuda faptului ca oamenii nu sunt perfecti se pot gasi solutii si decizii bune sau foarte bune daca ne gandim in prealabil si "ascultam" de propria intuitie.

2.- Fiti binevoitori. Bunavointa se defineste ca fiind un sentiment de compasiune pentru suferintele si problemele altor persoane incercand sa ii ajutam. Cand suntem binevoitori avem tendinta sa fim mai intelegatori, toleranti, sociabili, grijulii si mai putin critici, certareti, agresivi. Oamenii care sunt empatici si milostivi fac lumea un loc mai bun. Sa fi cinstit inseamna ca trebuie sa respecti si sa recunoasti drepturile celorlalti oameni asa cum ne asteptam ca ceilalti sa ne respecte drepturile. Echitatea (justitia) este absolut esentiala in viata cotidiana deoarece creeaza un mediu de respect reciproc, promoveaza pacea, impiedica suferinta si inselaciunea.

3.- Fiti influenti. Cand avem influenta asupra oamenilor si lucrurilor, cand suntem luati in considerare de ceilalti, cand suntem capabili sa facem o schimbare, cand indeplinim sarcinile, cand avem control asupra lucrurilor avem o parere mai buna despre noi, stima de sine creste si vice-versa. Diverse lucruri pot sa ne faca sa ne simtim puternici si influenti. De exemplu: talentul, carisma, aspectul fizic, reputatiea, banii, statutul, intelepciunea, educatia, succesul in intrecerile cu ceilalti, realizarea obiectivelor.

4.- Iubiti-va. Nu exista nici un motiv plauzibil pentru care o persoana nu s-ar putea implica in activitati distractive daca nimeni nu are de suferit. Sunt nenumarate si variate activitati de divertisment de care o persoana se poate bucura.

5.- Faceti-va prieteni. Trebuie sa intram in viata unor persoane sau cel putin a unei persoane. Daca nu avem acest prieten nu putem sa ne vedem nevoile fundamentale.

Iata care ar fi Regulile seductiei, de dinainte de casatorie:

1. Fii o faptura altfel-decat-toate-celelalte
2. Nu te adresa tu prima unui barbat
3. Nu privi insistent barbatii nu vorbi prea mult
4. Nu te intalni cu el la jumatatea drumului
5. Nu-l suna si returneaza-i rareori apelurile
6. Intotdeauna incheie tu convorbirea voastra telefonica
7. Incheie intotdeauna tu intlnirea voastra
8. Nu te mai intalni cu el daca nu-ti face cadouri romantice
9. Nu te intalni cu el decat o data sau de doua ori pe saptamana
10. La prima intalnire, o mica sarutare si atat
11. Nu te grabi sa ajungi la sex
12. Nu-i spune tu ce sa faca
13. Lasa-l pe el sa preia conducerea
14. Nu te astepta ca un barbat sa se schimbe
15. Nu i te destainui
16. Fii onesta, dar misterioasa
17. Nu locuiti impreuna
18. Nu te intalni cu barbati casatoriti
19. Fii perspicace – si alte Reguli pentru fetele de liceu
20. Nu te pune in pericol
21. “Urmatorul!” si alte Reguli de aplicat cand esti respinsa
22. Aplica Regulile si veti trai fericiti pana la adanci batraneti
23. Iubeste-i doar pe cei care te iubesc (e vorba de barbati)
24. Viata cu tine sa-i fie usoara

"Cu ceva timp in urma, doua autoare americance, Ellen Fein si Sherrie Schneider s-au gandit sa scrie doua carti pentru femei, un fel de ghiduri de inainte si dupa casatorie."

Va era dor de legile socialismului??Iata-le aplicate in SuediaB-)

O posibila tema de gandire pentru romani, pentru tot ce am trait si inca se mai traieste aici:
Cum se distruge o natiune! Doar cu psihologia maselor, bine cunoscuta!
Un profesor de economie de la un colegiu (Suedez) a declarat ca nu a picat vreodata pe cineva la examen, dar a picat odata o grupa intreaga.
Acea clasa a insistat ca socialismul este functional si ca nimeni nu ar trebui sa fie sarac si nimeni bogat, toata lumea EGALA!
Profesorul le-a spus, "OK, vom face in grupa aceasta un experiment asupra socialismului.
Se va face media tuturor notelor, si fiecare va primi aceeasi nota, astfel incat niciunul nu va pica si niciunul nu va primi nota 10."

Dupa primul test, notele au fost adunate si impartite la numarul de studenti, si toti au primit un 8.
Studentii care au studiat intens au fost suparati, dar cei care au invatat mai putin au fost bucurosi peste masura.
Cum cel de-al doilea test se apropia, studentii care studiasera putin au invatat si mai putin, iar cei care studiasera mai intens si-au spus ca si ei vor o "pomana", asa incat si ei au studiat mai putin.
Media celui de-al doilea test a fost 6! Nimeni nu mai era fericit.
Cand a fost dat al treilea test, media notelor a fost 4 .
Notele nu au fost crescatoare deoarece au aparut certurile, acuzatiile, ura si nimeni nu a vrut sa invete pentru beneficiul altuia.
Spre marea surpriza a tuturor studentilor, toti au picat. Profesorul le-a spus ca socialismul va pica in final deoarece, atunci cand recompensa este mare, efortul pentru a avea succes este, de asemenea, mare. Dar cand statul nu mai acorda acea recompensa, nimeni nu va incerca sau va vrea sa aiba succes.
Nu putea fi o explicatie mai simpla.

Iata un scurt paragraf legic, prin care se poate sintetiza totul:

-"Nu se poate legifera ca saracul sa fie liber, iar bogatul in afara libertatii. Ceea ce primeste o persoana, fara a fi muncit pentru aceasta, trebuie produs de cineva, care, la randul ei, nu primeste pentru ceea ce a muncit.

-Statul nu poate da cuiva ceva, fara sa fi luat mai inainte de la altcineva.
-Cand jumatate din populatie vede ca poate sa nu munceasca, pentru ca cealalta jumatate va avea grija de ea si cand jumatatea care a muncit realizeaza ca nu are sens sa mai munceasca, pentru ca altii sunt beneficiarii muncii lor, atunci, prietene, acesta este sfarsitul oricarei natiuni.

-Nu poti multiplica bogatia divizand-o."
Regulile mariajului:

1. Relaxeaza-te pe durata logodnei si a nuntii
2. Continua sa fii o faptura altfel-decat-toate-celelalte
3. Ai grija de cum arati, dar nu exagera cu asta
4. Continua sa faci ceea ce te intereseaza (ai viata ta)
5. Redu-ti asteptarile in primul an impreuna
6. Ai spirit de echipa
7. Acorda-i 15 minute (de singuratate) cand se intoarce acasa
8. Fii suportiva
9. Lasa-l pe el sa castige
10. Accepta faptul ca unele lucruri nu sunt treaba ta
11. Incearca sa nu il suni prea des la serviciu
12. Fa-i si tu cadouri, dar foarte rar
13. Nu te astepta la prea multa intelegere din partea sotului tau
14. Reguli pentru atunci cand va certati
15. Spune ce gandesti, dar nu o face intr-un mod neplacut (nu fi rautacioasa)
16. Nu folosi cuvantul Divort
17. Nu tipa, vorbeste normal
18. A compara inseamna a dispera. Nu-l compara cu alti soti
19. Nu cere sfaturi de la prietenele tale necasatorite
20. Pregateste o cina de familie, cel putin o data pe saptamana
21. Nu il forta sa vorbeasca
22. Nu te lua de fiecare cuvant pe care il rosteste
23. Fa lucruri pe care nu vrei sa le faci
24. El poate spune orice despre familia lui; tu nu
25. Fa-l sa se simta ca cea mai importanta persoana din viata ta
26. Asculta-i sfaturile si incearca sa i le apreciezi
27. Nu incerca sa faci tu totul
28. Iesi cu el seara
29. Reguli pentru sex
30. Reguli pentru cand esti insarcinata
31. Nu te plange de copii
32. Tine pentru tine
33. Nu te astepta la aplauze (aprecieri) pentru ce faci in casa
34. Nu il bate la cap (nu fii cicalitoare)
35. Nu ii gasi cusururi referitor la lucruri pe care le cunoasteai despre el, inainte de casatorie
36. E mai usor sa fi si sa ramai casatorita, decat sa te casatoresti
37. Mergeti intr-o excursie de o saptamana
38. Nu te schimba sau nu face eforturi prea mari
39. Nu te gandi ca in consilierea maritala sta raspunsul (problemelor voastre)
40. Intelege ca mariajul vostru s-a incheiat, daca te-a inselat fie si macar o data
41. Divorteaza cu demnitate
42. Intalneste-te cu alti barbati, imediat dupa ce ai divortat
43. Reguli pentru al doilea mariaj