avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venit minim garantat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venit minim garantat

Buna ziua.
Intreb pentru o mătuăă care se află in următoarea situație:
Are 57 de ani și nu are niciun venit, Se află intr-o relație de concubinaj. Concubinul are o pensie de invaliditate de 1281 lei.
Mătușa locuiește la sat și din sat nu există asigurat transportul spre alte localități.
In aceste condiții poate beneficia de venitul minim garantat? Dar de cardul de alimente de 250 lei, dar de facilitatea de asigurare alimente 0 data la 6 luni pe an?
Cu Stima
Eliza
Ultima modificare: Luni, 23 Septembrie 2024
eliza100, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie pe caz de boala Ella Cosma Ella Cosma Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi. As dori sa stiu care sunt sansele unei persoane de 51 de ani, care a muncit numai 6 ani si care ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara VeroRAM VeroRAM Buna ziua. Am un copil din prima casatorie care a ramas la mine iar celalalt a ramas la fosta mea sotie. M-am recasatorit si am avut din nou un copil dar am ... (vezi toată discuția)
Cooasigurati lilid lilid Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti daca se poate. Ce drepturi au persoanele care se afla in intretinerea unui angajat. Si o baza legala, daca ... (vezi toată discuția)