Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venit minim garantat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venit minim garantat

Buna ziua.
Intreb pentru o mătuăă care se află in următoarea situație:
Are 57 de ani și nu are niciun venit, Se află intr-o relație de concubinaj. Concubinul are o pensie de invaliditate de 1281 lei.
Mătușa locuiește la sat și din sat nu există asigurat transportul spre alte localități.
In aceste condiții poate beneficia de venitul minim garantat? Dar de cardul de alimente de 250 lei, dar de facilitatea de asigurare alimente 0 data la 6 luni pe an?
Cu Stima
Eliza
eliza100, utilizator