avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Care este cuantumul penalităților pe zi de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Care este cuantumul penalităților pe zi de întârziere și ...

Care este cuantumul penalităților pe zi de întârziere și cum se calculează pentru neplata unor facturi? Din ce zi începe sa curgă penalitate? Se calculează pentru fiecare factura în parte?
Cel mai recent răspuns: BogdanGri , utilizator 10:15, 24 Septembrie 2024
Buna ziua

Cuantumul penalitatilor (procent si/sau valoare maxima) este prevazut in contract.

Penalitatile incep de obicei sa se calculeze incepand cu ziua urmatoare scadentei.

Da, se calculeaza pt fiecare factura in parte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen legal de scadenta a unor rate? Sov Consulting Sov Consulting Exista un termen legal, general valabil daca in contract nu se stipuleaza altfel, pentru plata obligatiilor in bani din contract? Ne referim, de exemplu, la ... (vezi toată discuția)
Penalitati si recuperare-contracte comerciale persoane juridice ferarri_enzo ferarri_enzo Va solicit sprijin in urmatoarea situatie; Am incheiat un contract de prestari servicii cu o persoana juridica.In contract am stipulat ca si clauza, in caz de ... (vezi toată discuția)
Mod calcul penalitati OANA GORAN OANA GORAN am facturi neplatite, as vrea sa recuperez suma dar si penalitatile, cum calculez aceste penalitati?? aveti vre-o formula?? (vezi toată discuția)