avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. As dori sa știu dacă este valabil o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. As dori sa știu dacă este valabil o hârtie scrisa ...

Bună ziua. As dori sa știu dacă este valabil o hârtie scrisa de mână, dacă este luată în considerare..
Mai exact dacă poate cineva sa ii dea o suma de bani, cuiva ca despăgubiri morale, în urma unui accident rutier?!
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 08:21, 30 Septembrie 2024
Este bine să știți că o hârtie scrisă de mână, dar neautentificată la notar are cam valoare ZERO.
Depinde și cum e redactată, și dacă a fost scrisă în prezență a 2 martori străini.
Deci aveți grijă cum negociați cu moștenitorii, ținând cont, că legal nu prea aveți nimic în proprietate.

Banca să fie bancă comercială din românia, dar în nici un caz nu virați banii în contul revolut.

Dacă moștenitorii ar știi că foaia scrisă de mână are valoare ZERO, ați putea pierde tot.
Așa că aveți mare grijă cum negociați cu ei, să nu fie nevoiți să apeleze la un avocat, care le-ar putea deschide mintea.
Ultima modificare: Vineri, 27 Septembrie 2024
Dapix, utilizator
Bună ziua. Nu este vorba de moștenire ci de o despăgubire morala în urma uni mic accident auto...

Dapix a scris:

Este bine să știți că o hârtie scrisă de mână, dar neautentificată la notar are cam valoare ZERO.
Depinde și cum e redactată, și dacă a fost scrisă în prezență a 2 martori străini.
Deci aveți grijă cum negociați cu moștenitorii, ținând cont, că legal nu prea aveți nimic în proprietate.

Banca să fie bancă comercială din românia, dar în nici un caz nu virați banii în contul revolut.

Dacă moștenitorii ar știi că foaia scrisă de mână are valoare ZERO, ați putea pierde tot.
Așa că aveți mare grijă cum negociați cu ei, să nu fie nevoiți să apeleze la un avocat, care le-ar putea deschide mintea.

Va rog, puteți sa îmi răspundeți!? Deci nu e vb de moștenire ci ca o despăgubire morală..
Dacă ei, ar merge la judecata, eu având hârtia asta scrisa de mână lor cu serie buletin și nr, ar avea ei 100%sanse de câștig sau am și eu?
Va mulțumesc!

Dapix a scris:

Este bine să știți că o hârtie scrisă de mână, dar neautentificată la notar are cam valoare ZERO.
Depinde și cum e redactată, și dacă a fost scrisă în prezență a 2 martori străini.
Deci aveți grijă cum negociați cu moștenitorii, ținând cont, că legal nu prea aveți nimic în proprietate.

Banca să fie bancă comercială din românia, dar în nici un caz nu virați banii în contul revolut.

Dacă moștenitorii ar știi că foaia scrisă de mână are valoare ZERO, ați putea pierde tot.
Așa că aveți mare grijă cum negociați cu ei, să nu fie nevoiți să apeleze la un avocat, care le-ar putea deschide mintea.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar un judecator poate decide daca hartia scrisa de mana are valabilitate.

Aveti si 2 martori care au asistat la semnarea hartiei'?

Nu pot avea ei sanse de castig 100%, dar nici dumneavoastra.
La proces dacd ati avea si 2 martori, v-ar creste sansele de castig.
Ultima modificare: Duminică, 29 Septembrie 2024
Dapix, utilizator
Revolut este bancă adevărată! Cardul Revolut are în spate un IBAN la Libra Bank. Iar mai nou va deveni bancă românească de sine stătătoare.

Cinematix a scris:

Da, chiar s-a gândit la varianta asta, sa ii facă transfer bancar pe numele persoanei în cauza. Deci ar mai mai ok, asa?!
Ar trebui poate sa aibă un cont la o banca din România acreditata și nu la Revolut, nu?? Intreb ca poate nu au decât revolut..
Mulțumesc

Dapix a scris:

Dacă vrea siguranță maximă, să-i trimită banii prin poștă, sau să-i vireze în contul bancar.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz angajator de a schimba cont iban salariu Mihai Ovidiu ov Mihai Ovidiu ov Buna ziua. Sunt angajat cu contract pe termen nedeterminat de 1 an de zile la o firma destul de mare din Romania. Încasez lunar venitul meu Intr un cont de ... (vezi toată discuția)
Imprumut din 2010 acordat unei verisoare prin transfer bancar madalina122 madalina122 Buna ziua, In 2010 i-am dat unei verisoare suma de 20000 lei, am facut transfer bancar din contul meu in contul IBAN al sotului ei, verisoara neavand cont ... (vezi toată discuția)
Inselatorie de la un grup facebook. ion_cristian73 ion_cristian73 Buna ziua, am 49 ani am patit o chestiune foarte rea. Pe un forum am cunoscut un baiat care se prezinta din Ucraina cu o propunere de afacere. Am discutat mai ... (vezi toată discuția)