Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. As dori sa știu dacă este valabil o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. As dori sa știu dacă este valabil o hârtie scrisa ...

Bună ziua. As dori sa știu dacă este valabil o hârtie scrisa de mână, dacă este luată în considerare..
Mai exact dacă poate cineva sa ii dea o suma de bani, cuiva ca despăgubiri morale, în urma unui accident rutier?!
Este bine să știți că o hârtie scrisă de mână, dar neautentificată la notar are cam valoare ZERO.
Depinde și cum e redactată, și dacă a fost scrisă în prezență a 2 martori străini.
Deci aveți grijă cum negociați cu moștenitorii, ținând cont, că legal nu prea aveți nimic în proprietate.

Banca să fie bancă comercială din românia, dar în nici un caz nu virați banii în contul revolut.

Dacă moștenitorii ar știi că foaia scrisă de mână are valoare ZERO, ați putea pierde tot.
Așa că aveți mare grijă cum negociați cu ei, să nu fie nevoiți să apeleze la un avocat, care le-ar putea deschide mintea.
Dapix, utilizator
Bună ziua. Nu este vorba de moștenire ci de o despăgubire morala în urma uni mic accident auto...

Dapix a scris:

Este bine să știți că o hârtie scrisă de mână, dar neautentificată la notar are cam valoare ZERO.
Depinde și cum e redactată, și dacă a fost scrisă în prezență a 2 martori străini.
Deci aveți grijă cum negociați cu moștenitorii, ținând cont, că legal nu prea aveți nimic în proprietate.

Banca să fie bancă comercială din românia, dar în nici un caz nu virați banii în contul revolut.

Dacă moștenitorii ar știi că foaia scrisă de mână are valoare ZERO, ați putea pierde tot.
Așa că aveți mare grijă cum negociați cu ei, să nu fie nevoiți să apeleze la un avocat, care le-ar putea deschide mintea.

Va rog, puteți sa îmi răspundeți!? Deci nu e vb de moștenire ci ca o despăgubire morală..
Dacă ei, ar merge la judecata, eu având hârtia asta scrisa de mână lor cu serie buletin și nr, ar avea ei 100%sanse de câștig sau am și eu?
Va mulțumesc!

Dapix a scris:

Este bine să știți că o hârtie scrisă de mână, dar neautentificată la notar are cam valoare ZERO.
Depinde și cum e redactată, și dacă a fost scrisă în prezență a 2 martori străini.
Deci aveți grijă cum negociați cu moștenitorii, ținând cont, că legal nu prea aveți nimic în proprietate.

Banca să fie bancă comercială din românia, dar în nici un caz nu virați banii în contul revolut.

Dacă moștenitorii ar știi că foaia scrisă de mână are valoare ZERO, ați putea pierde tot.
Așa că aveți mare grijă cum negociați cu ei, să nu fie nevoiți să apeleze la un avocat, care le-ar putea deschide mintea.

Doar un judecator poate decide daca hartia scrisa de mana are valabilitate.

Aveti si 2 martori care au asistat la semnarea hartiei'?

Nu pot avea ei sanse de castig 100%, dar nici dumneavoastra.
La proces dacd ati avea si 2 martori, v-ar creste sansele de castig.
Dapix, utilizator
Revolut este bancă adevărată! Cardul Revolut are în spate un IBAN la Libra Bank. Iar mai nou va deveni bancă românească de sine stătătoare.

Cinematix a scris:

Da, chiar s-a gândit la varianta asta, sa ii facă transfer bancar pe numele persoanei în cauza. Deci ar mai mai ok, asa?!
Ar trebui poate sa aibă un cont la o banca din România acreditata și nu la Revolut, nu?? Intreb ca poate nu au decât revolut..
Mulțumesc

Dapix a scris:

Dacă vrea siguranță maximă, să-i trimită banii prin poștă, sau să-i vireze în contul bancar.