Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietari , vanzare cote parti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietari , vanzare cote parti

Buna ziua.
Suntem doi coproprietari la un imobil format din teren si casa , la tara .
Nu tinem legatura ,nu ne intelegem , am fost pagubita de mai multe ori de acest coproprietar care imi este unchi.
In cazul in care este un cumparator ,putem negocia fiecare pentru cota sa parte si vinde cotele parti separat , aceluiasi cumparator .
Mentionez ca eu nu sunt de acord cu pretul de vanzare acceptat de el .

Multumesc!

Dar ați negociat cu cumpărătorul`? Dacă vreți mai mulți bani decât unchiul, cumpărătorul s-ar putea să renunțe a mai cumpăra și cota dvs parte.
Credeți că cumpărătorul va fi de acord să vă plătească dvs mai mult decât unchiului`?
Dapix, utilizator
Da, am negociat doar era problema cum primesc diferenta negociata .Eu vreau sa primesc legal, prin contractul de vanzare cumparare . Cumparatorul a propus sa primesc diferenta fara vreun document . Cele doua vanzari ale coproprietarilor se pot derula separat sau suntem obligati ambii coproprietari sa participam la semnarea ambelor contracte de vanzare - cumparare ?
Lisa2007, utilizator