Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate absoluta a unui testament autentic ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate absoluta a unui testament autentic ?

Buna seara,
Testament autentic. Testatorul a citit si semnat personal.
Dupa decesul testatorului, testamentul a fost prezentat tuturor mostenitorilor legali.
De atunci, au trecut 5 ani.
Beneficiarul testamentului, este si mostenitor legal.
Obiectul testamentului, nu afecteaza rezerva succesorala.
Acum, unul dintre mostenitori, cere "Nulitatea absoluta" pentru testament, pe motiv ca testatorul nu ar fi avut discernamant, ceea ce nu este adevarat.
Restul mostenitorilor, recunosc testamentul si nu au obiectii.

Intrebare: Dupa 5 ani de cand a luat la cunostinta de testament, mai poate ataca testamentul ?
Nu exista termene de prescriptie ?
Ce motive ar mai putea invoca acum ?
Ce norme legale ar fi aplicabile in acest caz ?

Va multumesc !
Gelu222, utilizator
Buna ziua

Lipsa discernamantului si/sau viciul de consimtamant atrag nulitatea relativa, deci se aplica termenul de prescriptie de 3 ani.