avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate absoluta a unui testament autentic ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate absoluta a unui testament autentic ?

Nulitate absoluta a unui testament autentic ?

Buna seara,
Testament autentic. Testatorul a citit si semnat personal.
Dupa decesul testatorului, testamentul a fost prezentat tuturor mostenitorilor legali.
De atunci, au trecut 5 ani.
Beneficiarul testamentului, este si mostenitor legal.
Obiectul testamentului, nu afecteaza rezerva succesorala.
Acum, unul dintre mostenitori, cere "Nulitatea absoluta" pentru testament, pe motiv ca testatorul nu ar fi avut discernamant, ceea ce nu este adevarat.
Restul mostenitorilor, recunosc testamentul si nu au obiectii.

Intrebare: Dupa 5 ani de cand a luat la cunostinta de testament, mai poate ataca testamentul ?
Nu exista termene de prescriptie ?
Ce motive ar mai putea invoca acum ?
Ce norme legale ar fi aplicabile in acest caz ?

Va multumesc !
Ultima modificare: Vineri, 27 Septembrie 2024
Gelu222, utilizator
Cel mai recent răspuns: BogdanGri , utilizator 23:28, 27 Septembrie 2024
Buna ziua

Lipsa discernamantului si/sau viciul de consimtamant atrag nulitatea relativa, deci se aplica termenul de prescriptie de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intarziere in dezbaterea succesiunii geogens geogens Sunt unicul mostenitor al matusii mele care a decedat in februarie (deci de 7 luni). Matusa a suferit de o boala psihica si a fost declarata din acest motiv ... (vezi toată discuția)
Mostenire fara rezultat ContSters212788 ContSters212788 Daca bunicii mei au lasat testament ca dupa moartea lor unchiul meu sa primeasca mostenirea iar acesta la randul lui a lasat mostenirea cu testament fiului ... (vezi toată discuția)
Anularea unei donatii Otelia_A Otelia_A Buna ziua... As vrea si eu sa aflu cum se poate anula o donatie... Care sunt toate procedurile mai exact. Am nevoie de anularea unei donatii facute de tatal ... (vezi toată discuția)