Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot să tai via vecinului de pe terenul meu ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot să tai via vecinului de pe terenul meu ?

Bună seara ! Am și eu o întrebarea , dacă vecinul de lângă mine are via plantată pe terenul meu , iar eu acum doresc să fac gardul între noi , cum rămâne cu via ? Pot să o tai eu ? Sau trebuie să și-o scoată el ? Menționez ca via are și structura metalică și automat și pe aceea vrem să o scoatem însă nu ne dorim să facem ceva ilegal
Buna ziua

Cum anume a ajuns via vecinului pe terenul dvs? Cumva am banuiala ca vecinul dvs considera acel teren ca fiind al sau.

Aveti cadastru pe teren? Exista vreo suprapunere notata in cartea funciara?

Daca nu exista suprapuneri notate si aveti cadastru si deci stiti clar limitele de proprietate ale terenului dvs, invitati vecinul sa isi scoata singur via si constructiile aferente de pe terenul dvs.

Art. 613 - Cod Civil
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.
Așa este , vecinul a considerat ca este terenul sau , întrucât terenul a fost cândva un întreg și după s-a împărțit la jumătate , eu am cadastrul actualizat , am primit punctele de delimitare prin intermediul unui topograf și acum vreau să construiesc gard , de aici și întrebarea cu via , deoarece vecinul nu dorește să și-o scoată de pe terenul meu , iar eu vreau să rezolv această situație deoarece mă împiedică în construirea gardului