Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara. Am un copil de 2 ani născut în Spania, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara. Am un copil de 2 ani născut în Spania, tatăl ...

Bună seara. Am un copil de 2 ani și 6 luni, născut în Spania, tatăl este ucrainean ,copilul are cetățenie română. tatăl a plecat când copilul avea 2 săptămâni, Acum 1 an am obținut în Spania suspendarea dreptului părintesc al lui . Ideea este ca tatăl ia pus un prenume scris incorect copilul, plus are cele 2 nume combinate ,numele tatălui fiind ucrainian creează dificultate peste tot pentru că este dificil de pronunțat și scris .As dorii să știu dacă se poate schimba numele sau prenume copilului in Romania fara acordul tatălui pentru că eu nu știu unde să l găsesc nu știu nimic de el.Iar eu am de gând să trăiesc în România cu copilul și sunt sigură că îi va creea probleme peste tot copilului . Mulțumesc anticipat
ElenaB2995, utilizator