Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Criterii pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Criterii pensie alimentara

Bună ziua , în cazul în care am o sentință de pensie alimentară veche ( până la 26 ani ) eu având 25 , lucrez și am început și studiile universitare acum , mai trebuie să primesc pensie alimentară ? În cazul în care sunt eligibil , cum ar trebui să procedez pentru o nouă decizie în instanță ? ( deoarece mama mea refuza plata , până ajungem în instanță )
Doar daca esti in nevoie poți primi pensie, daca lucrezi și te întreții singur, nu mai e cazul sa fii întreținut.
Daca ai deja decizie pana cel tarziu la 26 ani si te afli in stare de nevoie (nu ai venituri/veniturile realizate nu sunt suficiente) poti pune in executare silita sentinta (nu ai nevoie de una noua).