avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la recalcularea pensiei conform legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la recalcularea pensiei conform legii 360/2023: 1. ...

Referitor la recalcularea pensiei conform legii 360/2023:
1. Cum se ia în considerare perioada lucrată în clasa de muncă II (am lucrat 19 ani și 7 luni)?
2. Anii de facultate la zi intră în calculul punctelor bonus?
3. Cum se ia în considerare doctoratul?
4. Unde trebuie să contest greșelile de recalculare? Locuiesc în București, sectorul 6, dar dosarul a rămas la sectorul 2 (decizia am primit-o de acolo).
Mulțumesc,
Sonia Herman
Cel mai recent răspuns: Sonia Herman , utilizator 19:53, 6 Octombrie 2024
Vă rog mult să mă lămuriți.
Mulțumesc

Sonia Herman a scris:

Referitor la recalcularea pensiei conform legii 360/2023:
Am contestat la Casa de pensii decizia și mi s-a spus că vor face verificarea și vor emite o nouă decizie în 45 zile sau mai mult. Cu asta expiră termenul în care pot contesta în instanță. Mi-au spus că voi avea din nou 45 de zile de la noua decizie pentru a o contesta la judecătorie.
Așa e ? Nu risc astfel să rămân cu pensia calculată de ei sau cea actuală?
Mulțumesc,
Sonia Herman


da, asa este termenul va curge de la comunicarea noii decizii.
Mulțumesc.
Aș mai avea o întrebare: La recalcularea pensiei ar trebui să ia în considerare și stagiul suplimentar de cotizare de la ultima decizie până pe 31 august?
Mulțumesc.
Doar daca , pentru perioada cotizata dupa iesirea la pensie , ati dus adeverinta de la angajator cu veniturile obtinute pana la 31.08.2024 si ati cerut recalcularea pensiei in functie de acestea . Aveti in vedere ca , in conformitate cu prevederile noii legi , aceste adeverinte se pot depune o singura data pe an .

Alte discuții în legătură

Bună ziua! nu am primit decizia de recalculare. vă rog să ... Lidum Lidum Bună ziua! Nu am primit decizia de recalculare. Vă rog să mă lămuriți având datele: 1) 1.09.2021 , decizie pensie limită de varsta și decizie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o nelamurire legata de modul de recalculare a pensiei. ... Sorinr12 Sorinr12 Buna ziua, Am o nelamurire legata de modul de recalculare a pensiei. In septembrie 2023 am iesit la pensie partial anticipat cu o diminuare de 6,4%. Conform ... (vezi toată discuția)