avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua Aș dori să știu dacă am salariul 3700 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua Aș dori să știu dacă am salariul 3700 brut cat ...

Bună ziua
Aș dori să știu dacă am salariul 3700 brut cat este minim pe economie este normal să îmi apară când cer raportul după cnpp 3400 brut?
Am întrebat la muncă pe contabilă și mi-a spus ca sunt scutit de cei 300 de lei neimpozitabili și ca este OK să apară așa însă eu nu prea cred .
Rog să îmi răspundă cineva competent contabil
Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:49, 1 Octombrie 2024
La 3.700 lei brut, trebuie sa primiti in mina 2363 lei net.
3700 lei brut rezulta 2363 net.
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2024
Dapix, utilizator
Incepând cu veniturile din salarii și asimilate salariilor aferente lunii iulie 2024, suma de 200 lei/lună reprezentând venituri din salarii și asimilate salariilor pentru care nu se datorează impozit pe venit și care nu se cuprinde în baza lunară de calcul al contribuțiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. LXXIII alin. (1), (4) și (5) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 115/2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice, pentru consolidare fiscală, combaterea evaziunii fiscale, pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru prorogarea unor termene, cu modificările și completările ulterioare, s-a majorat la nivelul de 300 lei/lună, potrivit OUG nr. 59/2024

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

După mărirea salariului minim pe economie la 3700,cu scutirea ... Nella Nelly Nella Nelly După mărirea salariului minim pe economie la 3700,cu scutirea impozitării pe cei 200 ron,ceilalți salariați nu beneficieze de mărire?Adică dacă eu am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua aș dori să știu dacă am salariul 3700 brut cat ... razvan22 razvan22 Bună ziua Aș dori să știu dacă am salariul 3700 brut cat este minim pe economie este normal să îmi apară când cer raportul după cnpp 3400 brut? ... (vezi toată discuția)
Bună seara revin din nou cu o întrebare dacă salariul minim ... razvan22 razvan22 Bună seara Revin din nou cu o întrebare Dacă salariul minim pe țară este 3700 brut eu de ce apar în declarația 112 cu 3400 lei brut ? Contabila ... (vezi toată discuția)