Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se pot tăia utilitățile unui chiriaș (persoana ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se pot tăia utilitățile unui chiriaș (persoana juridică) ...

Se pot tăia utilitățile unui chiriaș (persoana juridică) dacă nu și-a plătit chiria și nici utilitățile de mai bine de 6 luni?
Menționez ca acest contract de locațiune este între doua persoane juridice, iar contractul este pe 2 ani
DenisaDdd, utilizator
Ați pus o întrebare aparent fără sens. Întâi întrebați dacă se pot tăia utilitățile chiriașului, apoi când vi s-a răspuns că se poate, răspundeți că nu puteți deoarece sunteți legați la aceleași utilități.
Eu cred ca nu e asa, soluția oferita a fost sa nu se mai plătească și ca furnizorul sa le taie, ceea ce ar însemna că și ei sa rămână fără, ori doamna întreabă dacă le poate/ are voie sa le închidă pe ale rau platnicilor și răspunsul este da, daca exista posibilitatea fizic sa le închideți fara ca ei în secunda 2 sa le redeschidă.

marianliviuh a scris:

Ați pus o întrebare aparent fără sens. Întâi întrebați dacă se pot tăia utilitățile chiriașului, apoi când vi s-a răspuns că se poate, răspundeți că nu puteți deoarece sunteți legați la aceleași utilități.

gi-jane2, moderator

marianliviuh a scris:

Ați pus o întrebare aparent fără sens. Întâi întrebați dacă se pot tăia utilitățile chiriașului, apoi când vi s-a răspuns că se poate, răspundeți că nu puteți deoarece sunteți legați la aceleași utilități.

Nu este fără sens!
eu m-am referit dacă este legal ca EU să le opresc apa (închis robinetul, unde doar eu am acces), la curent la fel (să le inchid siguranțele) Suntem în aceeași curte, ei doar au apometru și contor separat față de noi, iar factura la furnizor vine pe firma noastră, nu pe a lor.
DenisaDdd, utilizator
În condițiile și cu explicațiile date, da. Le puteți sista furnizarea acestor utilități. Cu atât mai mult cu cât au înregistrat și datorii la plata către dumneavoastră care le-ati achitat și refacturat. Doar dacă nu există vreo garanție constituită in acest scop sau prevederi contractuale contrare, cum ar fi că se opresc din garanție etc.
Dacă nu sunt de acord că le-ati sistat furnizare vor trebui să vă dea în judecată, deși cu dovada că au înregistrat datorii nu au șanse de câștig. Doar să nu umblați pe la rețeaua de gaze, contoare etc. Dacă strict opriți furnizarea din robineți la care nu au acces... succes!

DenisaDdd a scris:

marianliviuh a scris:

Ați pus o întrebare aparent fără sens. Întâi întrebați dacă se pot tăia utilitățile chiriașului, apoi când vi s-a răspuns că se poate, răspundeți că nu puteți deoarece sunteți legați la aceleași utilități.

Nu este fără sens!
eu m-am referit dacă este legal ca EU să le opresc apa (închis robinetul, unde doar eu am acces), la curent la fel (să le inchid siguranțele) Suntem în aceeași curte, ei doar au apometru și contor separat față de noi, iar factura la furnizor vine pe firma noastră, nu pe a lor.