Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbarea destinatiei unui apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbarea destinatiei unui apartament

Schimbarea destinatiei unui apartament trebuie aprobata de vecinii direct afectati. Dar, Comitetul executiv poate sa avizeze negativ schimbarea, chiar daca vecinii directi sunt de acord?
Buna ziua

Da, este nevoie atat de acordul proprietarilor direct afectati (vecinii pe plan orizonal si vertical) cat si de acordul comitetului executiv al asociatiei de proprietari.

Comitetul executiv reprezinta interesele tuturor proprietarilor, nu doar ale celor direct afectati.

Articolul 40 din Legea 196/2018
(1) Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării.
(2) Odată cu acordul menționat la alin. (1), proprietarii direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării și proprietarul care solicită acordul pentru schimbarea destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință semnează și o convenție cu privire la declararea activității care se va desfășura în spațiul respectiv, precum și numărul de persoane în funcție de care vor fi calculate cheltuielile pe număr de persoane.(3) O copie a convenției prevăzute la alin. (2) se înmânează președintelui asociației de proprietari în vederea anexării acesteia la acordul de asociere.