Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cheltuieli de judecata divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cheltuieli de judecata divort

Sotul a facut cerere de divort in care cere ca eu sa platesc 50% din cheltuielile de judecata si din onorariul avocatei lui.
Exista un articol din codul civil la care sa fac referire ca nu sunt de acord sa platesc in conditiile in care el a cerut divortul?
Dacă aveți și dvs avocat angajat pentru divorț atunci cheltuielile de judecata se compensează iar de regula fiecare parte rămâne cu cheltuiala propriului avocat.
Dacă dvs nu aveți avocat angajat, adică ați cheltuit zero lei cu procesul iar soțul a avut cheltuieli cu avocatul de 10 lei( ipotetic vorbind) iar cererea dansului fost admisa doar in parte atunci trebuie sa-l despăgubiți cu 50% din cheltuieli.
Dacă cererea de divorț ii este admisa integral, atunci trebuie sa-l despăgubiți cu 100% în privința cheltuielilor de judecata.
Avocat Neagu Elena, Avocat
A solicitat divort din culpa comuna, am facut intampinare si a acceptat sa fie de comun acord. In conditiile in care are un salariu de 10 ori mai mare ca al meu, fiind plecat in strainatate, este normal ca eu sa platesc 50% din cheltuieli si onorariu, care sunt aproape cat 2 salarii ale mele?
Diamandi, utilizator