Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copil din alta casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copil din alta casatorie

Sunt fiica tatalui meu din prima casatorie. Mama care m-a crescut , casatorita cu tatal meu timp de 42 de ani, nu m-a infiat. Nu are alti copii. Am dreptul la mostenire dupa mama care m-a crescut sau in fața legii nu avem nici un grad de rudenie? Eventul, cum poate decide dumneaei, fiind inca in viata, sa ma numeasca ca mostenitor?
Eugy, utilizator
Nu aveți nici un drept la moștenirea doamnei, nefiind rude.
Dacă nu are alți copii, vă poate face ce act dorește, cât timp mai este în viață : donație, testament, contract de întreținere...
Nu aveti nici un grad de rudenie daca nu va infiat.
O puteti mosteni doar daca va face un testament la notar.