Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul al 13-lea salariu

Stiti cumva cum se calculeaza al 13-lea salariu la suplinitori?
Pentru activitatea desfasurata personalul din unitatile scolare
beneficiaza dupa caz la sfirsitul anului calendaristic de un premiu anual de pina la un salariu mediu lunar de baza realizat in anul pentru care se face plata.
Salariul mediu lunar de baza se determina prin raportarea la 12 luni a sumelor incasate ca salariul de baza,precum si sumele incasate pentru perioada concediului de odihna.
Nu vor fi luate in calcul elementele de salarizare care nu sunt de natura salariului de baza:sporul de vechime,alte sporuri si indemnizatii care nu fac parte din salariul de baza,indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca