avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce inseamna legea 107/2024
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce inseamna legea 107/2024

Buna ziua. Chiar nu intelegem ce insemna legea 107/2024. Daca am datorii la anaf pe baza unui cereri care mi-a venit azi, o completez si scap de datorie? Am inteles ca scap de datorie sau deja este in instanta la fond? Rog mult..
Ultima modificare: Vineri, 18 Octombrie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: BogdanGri , utilizator 16:30, 17 Octombrie 2024
Buna ziua

Este vorba de OUG 107/2024.

Daca platiti jumatate sau trei sferturi din datoria principala pana la 25 noiembrie 2024 si trimiteti acea solicitare vi se anuleaza:
- jumatate din datoria principala (daca datoria este mai mica de 5000 de lei)
- un sfert din datoria principala (daca datoria este peste 5000 de lei)
- toate accesoriile (dobanzile, penalitatile pt intarziere etc...)

Deci nu scapati de datorii, dar daca platiti pana la 25 noiembrie puteti scapa de 25%-50% din datorie (depinde de valoarea ei) si de toate dobanzile si penalitatile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 107/2024 se anuleaza taxele locale? niculina pictorita niculina pictorita conform OUG 107/2024 se anuleaza taxele locale in procent de 50% sau doar accesoriile ? (vezi toată discuția)
Pot fi obligat de anaf sa plătesc 16% din suma totala? Qyuu Qyuu Pentru sume de bani primite pe contul de persoana fizica în perioada 2016-2024, pot fi obligat de ANAF sa plătesc 16% din suma totala? Se poate face ceva? (vezi toată discuția)
Esalonare si amnistie flaviusl flaviusl Va scriu pentru a găsi cea mai buna cale de a finaliza esalonarea in curs pentru a beneficia de reducerea de 25%, si anularea accesoriilor, in termenul ... (vezi toată discuția)