Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce inseamna legea 107/2024
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce inseamna legea 107/2024

Buna ziua. Chiar nu intelegem ce insemna legea 107/2024. Daca am datorii la anaf pe baza unui cereri care mi-a venit azi, o completez si scap de datorie? Am inteles ca scap de datorie sau deja este in instanta la fond? Rog mult..
george-neagu, moderator
Buna ziua

Este vorba de OUG 107/2024.

Daca platiti jumatate sau trei sferturi din datoria principala pana la 25 noiembrie 2024 si trimiteti acea solicitare vi se anuleaza:
- jumatate din datoria principala (daca datoria este mai mica de 5000 de lei)
- un sfert din datoria principala (daca datoria este peste 5000 de lei)
- toate accesoriile (dobanzile, penalitatile pt intarziere etc...)

Deci nu scapati de datorii, dar daca platiti pana la 25 noiembrie puteti scapa de 25%-50% din datorie (depinde de valoarea ei) si de toate dobanzile si penalitatile.