Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amplasare centrala termica. Vecinul meu are amplasată ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amplasare centrala termica. Vecinul meu are amplasată centrala termică la aproximativ ...

Bună ziua! Vecinul meu are amplasată centrala termică la aproximativ 3 m față de casa mea ( distanța de la centrală pana la casa lui este mult mai mare).Pe lângă faptul ca centrala este amplasată la distanță foarte mică față de casa mea, dânsul mai are și o magazie de lemne , lipită de centrală, iar aceasta magazie este construita la distanța de maxim 1m față de casa mea. Știu din surse sigure ca nu au nici autorizație pentru centrala respectivă. Stau cu teamă că se poate întâmpla oricând o tragedie, iar casa mea va fi prima afectată, ținând cont și de faptul ca au magazia aceea de lemne și cărbune la nici 1 m distanța față de casa mea. De fumul pe care îl am mereu în usa casei , nu mai vorbesc. Ce ma sfătuit sa fac? Știu ca exista o lege care le interzice amplasarea centralei la o distanță asa mică față de casa vecinului, dar nu o găsesc. Ma puteți ajuta , va rog , cu o OUG pentru cazul meu?Mulțumesc!
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Puteti sesiza in scris, cu nr. de inregistrare/ data) - ISCIR teritorial (pentru montare centrala termica fara autorizatie), IJSU (pentru pericol potential de incendiu si/ sau explozite), Agentia teritoriala de mediu (pentru disconfortul creat de fumul de la cosul centralei).
Pentru montajul centralei trebuie sa detina un proiect tehnic la care sa fie obtinute toate avizele necesare, respectiv de la institutiile mentionate anterior.
Daca locul de montaj al centralei termice este intr-o cladire, este necesara si autorizatie de ctie. de la primarie, in baza proiectului mentionat anterior.