Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pot sa beneficiezi de oug107/2024 privind anularea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pot sa beneficiezi de oug107/2024 privind anularea dobanzilor si a penalitatilor?

Am o datorie la primaria deva in urma unor lucrari la bloc{izolarebloc}. Pot sa beneficiezi de oug107/2024 privind anularea dobanzilor si a penalitatilor? Cum trebuie sa procedez?
george-neagu, moderator
Nu. Doar pentru datoriile la bugetul de stat.
Buna ziua

OUG 107/2024 se refera in principal la creantele bugetare gestionate de ANAF (impozit pe venit, CAS, CASS, etc...).

Autoritatile locale pot alege sa implementeze prevederile OUG 107 si pentru creantele la bugetele locale, dar trebuie sa intrebati la primarie daca au adoptat o hotarare de consiliu local in acest sens.