Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Eu împreună cu soția mea în timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Eu împreună cu soția mea în timpul căsătoriei ...

Bună ziua,eu împreună cu soția mea în timpul căsătoriei am fost numiți într-un testament legatari cu titlul particular sa primim o casa și un teren.Dupa decesul autorului am dezbătut succesiunea în justiție, instanta nea admis acțiunea și a constat ca atât eu cât și soția santem mostenitori testamentari ai defunctului, și a dispus ieșirea din indiviziune dintre mine soție și copii defunctului și a dispus atribuirea către mine și soție a bunurilor lăsate prin testament.
Am primit Hotărârea instantei atât eu dar și soția.As dori să-mi spuneți aceste bunuri sant bun comun sau moștenire a fiecăruia.
Salut.
Eu văd chestiunea cam așa. Casa și terenul reprezintă bunuri imobile dobândite prin moștenire de vreme ce s-a reținut, suplimentar prin hotărârea instanței, acest lucru.
Mai apoi, aceste bunuri, reprezintă bunuri proprii atât în ce vă privește cât și în ceea ce-o privește pe doamna cu care sunteți căsătorit, fără a avea importanță faptul că aveți calitatea de soț și soție, de vreme ce dispunătorul nu a prevăzut în mod expres acest lucru, respectiv că bunurile să fie comune.
Așadar aceste bunuri sunt bunuri proprii, dobândite prin moștenire, doar că ele sunt deținute în coproprietate / devălmășie după caz. Prin urmare casa și terenul reprezintă bunuri proprii.
Cabinet Avocat Teriș Pîrșoagă Gheorghe Mihai, Avocat
Sunt bunuri comune, dobândite în indiviziune și în cote egale de 1/2 fiecare.