Forum Discuţii juridice Executare silită Dacă sunt girant la CAR, iar împrumutatul a decedat, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dacă sunt girant la CAR, iar împrumutatul a decedat, (este ...

Dacă sunt girant la CAR, iar împrumutatul a decedat, (este titular 1/2 dintr-un apartament), iar soția nu își ia angajamentul sa ii plătească car-ul și nici nu accepta moștenirea. Cine plătește car-ul?
Plata datoriei este preluata de girant, in anumite cazuri de sotie(daca si ea este girant); CAR-ul poate sa incepe procesul de succesiune dupa defunct si poate sa valorifice cota defunctului, insa nu cred ca suma ar fi atat de mare incat sa inceapa aceasta procedura. Pe de alta parte au girant pe Dvs, de unde pot recupera mult mai repede.