Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Când pot ieși la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Când pot ieși la pensie?

Buna ziua,
Bărbat născut în 18.02 1967, 40 ani in câmpul muncii,câțiva ani și cu grupă ( nu știu exact )
Când pot ieșii la pensie? Se mai ține cont de reducerea de 2 ani daca am locuit într-o zonă poluata?
dieter-adrian, utilizator
Ar trebui sa stiti si cati ani aveti pentru activitatea in grupa de munca.

Pensie limită de vârstă Februarie 2032 Cel putin 15 ani

Pensie limită de vârstă
cu reducerea vârstei
de pensionare cu 5 ani Februarie 2027 Cel putin 40 ani ( Stagiul complet de cotizare CONTRIBUTIV (din Anexa nr. 5) + 5 ani Stagiu de cotizare (cuprinde şi perioade asimilate/necontributive)

Pensie anticipată
(cu penalizare) Intre Februarie 2027 si Februarie 2032 35 ani Intre 24% si 0%