Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... REZIDENTA in Romania-PERIOADA SI DREPTURI
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

REZIDENTA in Romania-PERIOADA SI DREPTURI

BUNA tuturor si mii de multumiri pt. raspunsurile primite!
Am reusit sa ne casatorim(eu cu cetateanul egiptean)aici,in Romania.(sunt romanca):D
In curand vom avea si rezidenta si am vrea sa stim despre tipuri de rezidenta(perioade) .Am mai vrea sa stim ce drepturi are ca rezident..Ce mai urmeaza dupa asta?
Multumesc frumos!
Casa de piatra!
Pana la urma cum ati supralegalizat actele?

Sotul poate solicita viza pe 5 ani, cu ajutorul careia va domicilia in Romania si va calatori cu dvs. in statele UE. Va recomand sa consultati site-ul Oficiului Roman pt Imigrari : www.ori.mai.gov.ro
Salutari din nou!
Sa formulez altfel:
Care sunt drepturile unui rezident in Romania din afara Europei(in cazul nostru,Egipt).Are dreptul sa lucreze si in alta tara in afara de Romania?Sotul meu are carte de rezidenta pe 2 ani...
Multumesc!
laraiva, utilizator