avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate comerciala SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate comerciala SRL

Buna ziua,

am si eu cateva intrebari referitoare la infiintarea unei societati comerciale SRL.
Vreau sa-mi deschid o firma (domeniul de activitate pomicultura -cresterea pomilor roditori si prelucrarea roadelor).
1. domeniul princiale de activate va fii CAEN :
a) 0210 silvicultura si alte activitati forestiere
b) 0240 activitati de servicii anexe silviculturii
c) 0130- cultivarea plantelor pt cultivare (deoarce doresc sa vand si pomisori pe post de marcotaje )
mentionez ca din acesti pomi intentionez sa folosesc rodul, rodul prelucrat in diferite alte produse.
2.Activitate principala /activitate secundara - sincer acesti termeni nu-mi sunt familiari ( se presupune ca mentiont la pct.1 activitate principala 0210 sau 0240 si activitate secundara : 0130 si 0230 custivarea produselor forestiere nhelemnoase din flora spontana ? ( ca si 0220 -exploatare forestiera) ??
3. daca doresc ca aceasta sc sa o decid in urmatoarele luni dar activitatea doresc sa o incep anul viitor de exemplu va trebui sa declar ceva cumva acest lucru ca sa fiu scutitta de taxe?
4. doresc ca sc sa fie in bucuresti dar plantatia va fi undeva in provincie. trebuie sa declar terenul pe care imi desfasor activitatea (sau sa dovedesc prin acte ca imi apartiene ?- va intreb acest lucru deoarece terenul nu-mi apartine dar posesorul fiind tatal meu ma lasa sa-mi cresc pomii) apartamentul care va tine pe post de sediu este pe numele meu
5. si ultima intrebare : din cate am mai cititi pe ici pe colo am inteles ca daca prezint un plan de activitate si cu afacerea mea prin care imbunatatesc dezvolatrea rurala atunci pot sa intrul in programul SAPARD - stit ceva legat de acest subiect ? ce acti imi necesita pt aplicare?

va multumesc anticipat,
Ana M :">
Cel mai recent răspuns: ContSters120042 , utilizator 15:51, 10 Februarie 2010
Incep cu punctul 5 si raspund pana... nu mai stiu :D

5. Am dat tuturor o recomandare pentru proiectele cu finantare europeana. Nimeni de aici nu cred ca va va raspunde "ce acte aveti nevoie", este usor hilara intrebarea, pentru ca sunt manuale intregi pe "masurile" respective (asa se numesc ele). Insa, accesati www.fonduri-structurale.ro, urmariti si forumul de acolo si incet incet puteti sa va lamuriti daca si in ce conditii puteti lua acesti bani.

4. In privinta terenului, este dupa cum va hotarati, adica sa il includeti ori nu si in scriptele (in actele) societatii.

3. Daca inmatriculati societatea comerciala acum, incepeti sa datorati impozite la statul roman. Puteti sa faceti inmatricularea si apoi sa ii suspendati activitatea. Mi se pare insa o varianta nefireasca, cel mai bine v-as sugera sa va inmatriculati societatea atunci cand doriti sa incepeti. Puteti pune prima piatra la temelie cu o rezervare de denumire, costa putin si dureaza trei luni (valabilitate). Ati avea timp asadar sa va ganditi, trei luni de la rezervarea de denumire daca si inmatriculati ori nu societatea.

2. si 1. Cand va hotarati sa va redactati actele de constituire veti primi lamuriri fie de la avocatul care se va ocupa de inmatriculare fie de la biroul de asistenta din cadrul registrului comertului re. la obiect si cum sa treceti codurile.

0. Succes!
Ultima modificare: Marți, 9 Februarie 2010
ContSters120042, utilizator
Conform definitiilor din Sistemul international de clasificari economice:
Activitate principala:este identificata ca fiind acea activitate care contribuie in cea mai mare masura la valoarea adaugata totala a unitatii luata in considerare.Activitatea principala astfel identificata nu reprezinta, in mod necesr, 50% sau mai mult din valoarea adaugata totala a unitatii.
Activitate secundara: oricare activitate a unitatii care produce bunuri sau servicii.

Deci in obiectul principal de activitate poti sa ai 0210 iar in secundar celealate 2 sau mai multe.
In baza Declaratiei model 2 vei cere sa fi autorizat pe 0210 si pe celelate 2 sau mai multe
In cazul in care infiintati societatea comerciala acum, sa stiti ca nu veti plati impozit minim pe anul 2010. Insa veti incepe sa platiti de la 01.01.2011. Asa ca daca va desfasurati activitatea incepand cu 2011 sfatul meu este sa va infiintati societatea la inceputul anului 2011, din acelas considerent ca cel de mai sus.
In legatura cu fondurile SAPARD, atragerea fondurilor este o procedura care mananca destul de mult timp. Va trebuie un plan de afaceri, lucru pe care va sfatuiesc sa il faceti inca dinainte de a va infiinta firma. Asa cum va sfatuia si colegul meu, intrati pe ww.fonduri-structurale.ro si veti afla mai multe informatii despre acest lucru acolo.
buna ziua,

va multumesc pt toate sfaturile pe care mi le-ati trimis pana acum, voi tine cont de ele.
Dorinta mea era sa dechid deja sc-ul deoarece mi-am ales deja denumirea firmei si deasemenea mi-am facut site pe web ... si stiti cum e trebuie sa cumperii domeniile (preferabil toate) dupa inregistratea numelui ... acum ma gandesc daca reusesc sa obtin si ajutor de la FEADR atuni domeniul meu de activitate poate incepe in toamna ;) bun deic am inteles trebuie sa rezov cu fondurie ... proiectul pt FEADR am eusit deja sa-l incep ... acum sa vedem cat o sa dureze sa-l termin.

Va multumesc inca o data pt ajutorul vostru si va urez o zi placuta!
Ana M =D>
Succes! Sa ne dati si noua nuci!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pt cresterea nucilor Anikadnb Anikadnb Buna ziua, imi puteti spune va rog ce cod CAEN va avea SC-ul pt: cresterea nucilor cultivarea nucilor producerea de ulei de nuc vanzarea zojilor de nuc ... (vezi toată discuția)
Caen din nou stanceni stanceni Buna ziua! Lamuriti-ma si pe mine va rog cum e cu noul cod CAEN...mai precis daca imi puteti spune ce a devenit vechiul 5248 si 1598. Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Fonduri sapard _nelutu_ _nelutu_ buna nu prea stiu prea multe despre fondurile sapard , ce asi dori sa aflu mai intai ,pot optine investitia de 100% de la fondul sapard pt. ridicarea unor sere (vezi toată discuția)