Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda proiectoare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda proiectoare

Am si eu o nelamurire. Am fost oprita de politie ca aveam proiectoarele aprinse. nu cele de ceata. am primit 240 ron si 3 puncte . Am refuzat sa semnez procesul verbal deoarece am fost oprita doar asa ca nu aveau ce face, si in plus orasul e plin de masini cu proectoarele aprinse. Ce pot face?
va multumesc
[
In conditiile in care dispozitiile in vigoare nu permit montarea de folii ,de lumini suplimentare ,daca autoritatea in drept a dispus verificarea in trafic a autoturismelor si din punct de vedere al sistemelor suplimnetrae de iluminare sau cele neomologate,.

in aceste cazuri se retine certificatul de inmatriculare (bineinteles, daca nu te intelegi cu nenea politistul...)
ynocentta a scris:

Proiectoarele indiferent de scopul utilizarii ,daca sunt calibrate tehnic,nu deranjeaza partenerii de trafic.

Cum mai pot fi calibrate?=D>
ynocentta a scris:

In conditiile in care dispozitiile in vigoare nu permit montarea de folii ,de lumini suplimentare ,daca autoritatea in drept a dispus verificarea in trafic a autoturismelor si din punct de vedere al sistemelor suplimnetrae de iluminare sau cele neomologate,.

Care-s "dispozitiile in vigoare" care "nu permit" asa ceva?:D

OUG 195/2002(A) – Codul Rutier
ART. 108
(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
b) 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
8. folosirea luminilor de ceata in alte conditii decat pe timp de ceata;

Regulament de aplicare
§ 2. Semnalele conducătorilor de vehicule
ART. 114
(1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie şi mopede sunt obligaţi sa folosească instalaţiile de iluminare şi/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
c) luminile de intalnire şi cele de ceata pe timp de ceata densa;