avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata partiala

nascuta in iunie 1955,cu 32 de ani de cotizare-doresc a ma pensiona si as vrea sa stiu suportul legal care imi permite acest lucru.De asemenea am auzit la televizor ca e posibila ca penalizarea(care exista momentan) sa fie modificata,devenind 50% si pastrandu-se penalizarea si dupa indeplinirea varstei legale de pensionare.Este real sau e doar o propunere?
Cel mai recent răspuns: marioara-pui , utilizator 11:39, 18 Martie 2010
1. Conform ;egii 19/2000, puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iunie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu Iunie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. In proiectul noii legi a pensiilor se propune, in cazul pensiei anticipate partiale, o penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (adica 0,75%x60 luni=45%).
3. Daca dvs. iesiti la pensie anticipata partiala in iunie 2010 (dupa actuala lege) veti avea o penalizare de cca 24%, pana in iunie 2015.


multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata asistenta_b asistenta_b Sunt nascuta in septembrie 1956, ani lucrati 32, am nascut 3 copii...cand am dreptul la pensie partial anticipata sau anticipata? Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie anticipata papic papic Nascuta la 25.aprilie 1955, cu o vechime de munca din august 1972, aproape 38 de ani,am dreptul la pensionare anticipata din mai 2010? Penalizarea la pensie ce ... (vezi toată discuția)
Ma pot pensiona? mariana55 mariana55 Sunt nascuta la data de 11. aug. 1955, am 34 de ani vechime in munca. As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat partial in acest an, care sunt conditiile ... (vezi toată discuția)