Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata partiala

nascuta in iunie 1955,cu 32 de ani de cotizare-doresc a ma pensiona si as vrea sa stiu suportul legal care imi permite acest lucru.De asemenea am auzit la televizor ca e posibila ca penalizarea(care exista momentan) sa fie modificata,devenind 50% si pastrandu-se penalizarea si dupa indeplinirea varstei legale de pensionare.Este real sau e doar o propunere?
1. Conform ;egii 19/2000, puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iunie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu Iunie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. In proiectul noii legi a pensiilor se propune, in cazul pensiei anticipate partiale, o penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (adica 0,75%x60 luni=45%).
3. Daca dvs. iesiti la pensie anticipata partiala in iunie 2010 (dupa actuala lege) veti avea o penalizare de cca 24%, pana in iunie 2015.

multumesc frumos.