avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... ACCIDENT DE MUNCA vin și eu cu o problema.sotul ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

ACCIDENT DE MUNCA vin și eu cu o problema.sotul ...

Accident de muncă în Germania.vin și eu cu o problema.sotul meu a suferit un accident de muncă în germania octombrie 2024 era în transfertă soțul angajat cu contract românesc firma romăneasca.in urma accidentului soțul a suferit fractură de craniu cu operatie toate efectuate în germania.din câte știm dosarul a fost depus la ITM.intrebarea mea este .ce drepturi are soțul meu? el fiind în concediu medical in momentul de față.va multumesc
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 16:22, 16 Decembrie 2024
Conform Legii nr. 346/ 2002 republicata in 2009, privind asigurararea obligatorie pentru AM si BP beneficiaza de prevederile
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli;
h) pensie invaliditate ca urmare a unui accident de muncă sau boală profesională;
i) pensie de urmaş în cazul decesului ca urmare a unui accident de muncă sau boală profesională.
-art. 18^1 Asiguraţilor prevăzuţi la art. 5 alin. (1) lit. f) nu li se aplică prevederile art. 18 lit. b) şi d)
Cereti angajatorului sa va dea PV de cercetare AM si formularul FIAM pentru inregistrare AM de catre firma.
Cercetarea poate fi de durata, in conditiile in care sunt necesare documente medicale din Germania, in original si traduse in limba romana.
Gasiti informatii utile in HG nr. 1425/ 2006 cu modifiarile si completarile ulterioare,
SECTIUNEA a 4-a Comunicarea, cercetarea si inregistrarea evenimentelor produse in afara granitelor Romaniei,
in care sunt implicati lucratori ai unor angajatori romani, aflati in indeplinirea sarcinilor de stat, de interes public sau a indatoririlor de serviciu, art. 143-146
Gasiti NM aici: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare boala profesionala Margareta_907@yahoo.vom Margareta_907@yahoo.vom Sotul meu a fost dianosticat cu boala profesionala nr 4 poate beneficia de despagubiri? Pot trimite prin mail biletul de iesire din spital (vezi toată discuția)
În cât timp se declară accidentul de munca? Stef93 Stef93 Buna ziua ! In 18 septembrie am avut un accident la munca pe care nu l-am declarat.Cei de la firma mi-au tot zis sa nu declar că le fac lor rau si ca nu ... (vezi toată discuția)
Accident de munca scarlat1969 scarlat1969 Care sunt drepturile unui angajat care a suferit un accident de munca la 2 luni de la angajare? (vezi toată discuția)