Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de imprumut garantat cu ipoteca, posibilitati?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de imprumut garantat cu ipoteca, posibilitati?

As avea nevoie de o sugestie.
Pf straina, asociat unic al unui SRL in Ro detine a cumparat un teren si in acest scop a contractat un imprumut cu ipoteca de la o pj straina. Ipoteca nu se poate inscrie in cartea funciara.
In acest scop imprumutatorul doreste sa infinteze o firma in Romania care sa acorde imprumutul si sa beneficieze de ipoteca. Pentru asta insa obiectul de activitate al firmei trebuie clar definit si obtinute diverse aprobari de la BNR samd. Mult prea complicat doar pentru asiguarea unui imprumut.
Ce alte posibilitati esista cu aceste premise?
incearca un imprumut deghizat intru-n contract de prestari servicii sa vanzare- cumparare:P
cum contract de vanzare-cumparare? care e obiectul daca nu te superi? pai nu-i mai normal sa faca un contract de imprumut de bani cu clauza de garantare a restituirii cu ipoteca asupra imobilul;)