Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imprumut societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imprumut societate comerciala

am inteles ca o societate comerciala nu poate imprumuta o alta societate intrucat contravine scopului conform caruia a fost constituita..
exista un temei legal?
Ati putea pleca de la prevederile ART. 1 din Legea 31/1990 a societatilor, republicata si reactualizata:
Art. 1. - (1) În vederea desfăşurării de activităţi cu scop lucrativ, persoanele fizice şi persoanele juridice se pot asocia şi pot constitui societăţi cu personalitate juridică, cu respectarea dispoziţiilor prezentei legi.
Nu poti trimite bani unei alte PJ ca si imprumut, fiindca nu esti banca sau IFN. Daca numai de pe persoana juridica poti imprumuta, incearca sa scoti acei bani pe PF ca si imprumut asociat, si asa sa faci imprumutul, cu contract la notar.
Daca numai de pe persoana juridica poti imprumuta, incearca sa scoti acei bani pe PF ca si imprumut asociat, si asa sa faci imprumutul, cu contract la notar.

Societatile comerciale nu pot acorda imprumuturi persoanelor fizice, chiar daca acestea ar avea calitatea de asociat, intrucat aceasta activitate nu este in obiectul lor si contravine scopului pentru care au fost creeate.