Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract

Societatea comerciala cu raspundere limitata ar dori sa imprumute cu o suma de bani o persoana fizica; exista un model de astfel de contract? Eventual si cu temeiul juridic in baza caruia o societate comerciala poate acorda un imprumut unei persoane fizice ... :ytees:
ContSters154162, utilizator
In mod normal nu se poate, doar e o societate comerciala, nu banca sau IFN. In practica........
Temei juridic... nu exista. Numai societatile cu activitati bancare pot imprumuta pe baza de contract sume de bani.
Deci societatea nu poate imprumuta o persoana fizica cu o suma de bani? Dar poate imprumuta alta societate comerciala?
ContSters154162, utilizator
Nu.
Variante care se practica:
1. Firma isi imprumuta unul dintre asociatii care nu e administrator care imprumuta mai departe angajatul
2. Intre PJ se cumpara parti din capitalul social cu rascumparare la o data in viitor.
3. Intre PJ se pot face ante-contracte reciproce, daca societatile produc bunuri / servicii comparabile.

In toate cazurile, nu e bine sa existe dobanda, garantii si nici sa devina o practica. In ultimele doua cazuri trebuie ca cineva mai priceput sa va sfatuiasca in privinta legalitatii.
In functie de situatia concreta, ar fi mai simplu sa cresteti salariul angajatului (eventual pe termen limitat) si acesta sa-si ia credit de la banca suma dorita.