avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract

Societatea comerciala cu raspundere limitata ar dori sa imprumute cu o suma de bani o persoana fizica; exista un model de astfel de contract? Eventual si cu temeiul juridic in baza caruia o societate comerciala poate acorda un imprumut unei persoane fizice ... :ytees:
Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2010
ContSters154162, utilizator
Cel mai recent răspuns: eumarian , utilizator 15:47, 14 Octombrie 2010
In mod normal nu se poate, doar e o societate comerciala, nu banca sau IFN. In practica........
Temei juridic... nu exista. Numai societatile cu activitati bancare pot imprumuta pe baza de contract sume de bani.
Deci societatea nu poate imprumuta o persoana fizica cu o suma de bani? Dar poate imprumuta alta societate comerciala?
Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2010
ContSters154162, utilizator
Nu.
Variante care se practica:
1. Firma isi imprumuta unul dintre asociatii care nu e administrator care imprumuta mai departe angajatul
2. Intre PJ se cumpara parti din capitalul social cu rascumparare la o data in viitor.
3. Intre PJ se pot face ante-contracte reciproce, daca societatile produc bunuri / servicii comparabile.

In toate cazurile, nu e bine sa existe dobanda, garantii si nici sa devina o practica. In ultimele doua cazuri trebuie ca cineva mai priceput sa va sfatuiasca in privinta legalitatii.
In functie de situatia concreta, ar fi mai simplu sa cresteti salariul angajatului (eventual pe termen limitat) si acesta sa-si ia credit de la banca suma dorita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut societate comerciala Dita88 Dita88 am inteles ca o societate comerciala nu poate imprumuta o alta societate intrucat contravine scopului conform caruia a fost constituita.. exista un temei ... (vezi toată discuția)
Legi aplicabile pentru: imprumutul intre doua societati ContSters109653 ContSters109653 Am in grija o societate care a imprumutat de la un alt SRL 50.000 ron.Transferul de numerar s-a facut prin banca. Nu exista nici un contract de imprumut intre ... (vezi toată discuția)
Capitalul social este un venit? Alin2009 Alin2009 Buna seara ... am si eu o intrebare...e putin mai delicat...de exemplu... eu sunt administrator la o firma ( SRL ) si am un asociat. Eu detin 90% parti sociale ... (vezi toată discuția)