Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

sunt nascut in aprilie 1959,am lucrat 22 de ani in grupa a 2-a si inca 7 ani in conditii normale de munca.la ce varsta ma pot pensiona anticipat?
Ca date generale, un barbat nascut in 1959 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 29 de ani i se adauga 5 ani si 6 luni stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca, rezultand un stagiu total de 34 de ani si 6 luni. Pentru a putea beneficia de pensie anticipata partiala la 60 de ani, trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 de ani.

De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia tot la 60 de ani, varsta standard de pensionare fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupa II de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea