Forum Discuţii juridice Executare silită recuzare
Discuție deschisă în Executare silită

recuzare

In cazul in care s-a depus actiune de recuzare impotriva unui executor judecatoresc ,dovada stampila judecatoriei , care inca nu este pe rol , acesta poate intreprinde executarea sau este "suspendat" in cauza pana la solutionarea definitiva a recuzarii ? In cazul in care executarea totusi a avut loc , aceasta este valabila sau este nula , cu posibilitate de a solicita intoarcerea executarii de catre partea care a depus cererea de recuzare ?
Nu, executarea silita inceputa nu se poate suspenda in baza unei cereri de recuzare.
Atunci in acest caz ce se intampla?
In aceasta situatie executarea silita continua.
Functie de motivele de recuzare (si de cat de bine au fost formulate motivele de recuzare), instanta poate hotari daca actele efectuate de executorul judecatoresc recuzat vor fi pastrate.
Puteti solicita prin cererea de recuzare, ca instanta in momentul in care va incuviinta prin Incheiere recuzarea executorului, sa analizeze si legalitatea actelor si indepartarea lor din dosarul de executare. Consider ca anularea actelor de executare silita se poate cere doar in cadrul CE.

De ce doar cerere de recuzare? S-a promovat cumva si o CE?

Care e speta concreta?