Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Taxa de inscriere la consultant fiscal
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Taxa de inscriere la consultant fiscal

Rog un ajutor. Care este nivelul taxei de inscriere la examenul de atribuire a calitatii de consultant fiscal si care este cuantumul cotizatiei fixe si al cotizatiei variabile (aferenta veniturilor realizate anului 2009).
1. Persoane Fizice
a) Taxa înscriere la examen este de 500 lei incepand cu data de 01.10.2007 conform Hotararii nr.2 / 2007 al Consiliului Superior al Camerei Consultantilor Fiscali si se plăteşte in contul RO36BTRL04101202D58602XX deschis la Banca Transilvania - Sucursala Lipscani pe numele Camerei Consultanţilor Fiscali.
b) Taxa de înscriere în evidenţa Camerei 1.000 lei
c) Cotizaţia fixă pentru consultanţii fiscali activi 210 lei
d) Cotizaţia fixă pentru consultanţii fiscali inactivi 70 lei
e) Cotizaţia variabilă - din cifra de afaceri 0,35 %

2. Societăţi Comerciale de Consultanţă Fiscală
a) Taxa de autorizare 2.000 lei
b) Cotizaţia fixă 350 lei
c) Cotizaţia variabilă
- la o cifră de afaceri de până la 100.000 €, cota este de 0,35 %
- la o cifră de afaceri cuprinsă între 100.001-1.000.000 €, cota este de 0,7 %
- la o cifră de afaceri ce depăşeşte 1.000.000 €, cota este de 1,05 %

Taxa de înscriere la examen, (500 RON conform Hotărârii Consiliului Superior al Camerei nr. 2/2010 publicată în Monitorul Oficial al României nr.68/2010. Plata se face în contul Camerei Consultanţilor Fiscali, deschis la Banca Transilvania - Sucursala Lipscani, cont IBAN RO36 BTRL 0410 1202 D586 02XX
@malamut.
Multumesc, am gasit si MO nr. 68/29.01.2010.