Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,

Am urmatoarea problema:
Bunicul mamei mele a murit acum mai bine de 20 de ani. La momentul respectiv apartamentul s-a impartit jumatate intre sotia lui(mama vitrega a mamei mele) si jumatate intre cele 2 fete. Mama mea si sora ei au fost despagubite cu o suma de bani pt ca sa o lase sa locuiasca in continuare pe mama lor vitrega.
Acesta a fost singurul lucru care l-au primit in urma judecatii. Bunicul a avut inclusiv depozite bancare care au fost scoase de mama lor vitrega inainte de a muri intr-un interval de 2 saptamani, aceasta stiind ca se va intampla acest lucru deoarece facuse accident vascular.
Anul trecut dupa mai bine de 20 de ani, a murit si ea.

Mama mea mai are dreptul la ceva? Ma refer la apartamentul in care ea a locuit.

Multumesc.
Da, cred ca asa stau lucrurile. Apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei celor 2. Mai trebuie spus ca ea nu a lucrat niciodata si singurul venit a fost pensia de urmas. Dupa moartea bunicii mele naturale, mama mamei mele, bunicul meu (tatal mamei) s-a recasatorit. A vandut casa de la tara unde a locuit cu bunica mea si s-au mutat la oras, unde au cumparat un apartament din banii luati pe casa si din banii stransi de el (el fiind preot). Nu avem acte din vanzarea casei si nici acte prin care sa se demonstreze ca fetele au primit ceva dupa moartea mamei lor.