Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... renuntarea la drepturile parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

renuntarea la drepturile parintesti

buna ziua, am o cunostinta, care din diverse motive nu se mai poate ocupa de copil, vrea sa renunte la drepturile parintesti in favoarea mea, poate face acest lucru? multumesc
Atat L.272/2004 pr. drepturile minorilor, cat si L.273/2004 pr. protectia copilului prin adoptie, nu prevad institutia (posibilitatea) renuntarii la drepturile parintesti. Calea legala ce trebuie urmata este cea prevazuta de L.273/2004, mai sus indicata, prin care sa solicitati adoptia minorului, la care cunostinta dvs., impreuna cu celalat parinte al copilului trebuie sa-si dea acordul.
Procedura cuprinde atat o latura administrativa cat si una judiciara.
Consultati un avocat care sa va indrume.
Nu.Dumneavoastra, insa , puteti sa adoptati copilul.