Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauza de confidentialitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauza de confidentialitate

Suntem o unitate de service-institutie publica,subordonata DSPJ , insa cu venituri proprii-obtinute din prestari servicii medicale.Avem contracte de servicii atat cu unitati sanirtare cat si cu privati.
Zilele trecute am constatat cu stupare ca pe site-ul DSPJ apare o fotocopie al unui contract de-al nostru cu tot cu tarifele continute in contractul incheiat cu o alta unitate sanitara. Luand legatura cu unitatea beneficiara a contractului ne-a precizat ca DSPJ(autoritatea superioara) le-a cerut fotocopia,desi in contract este stipulata clauza de confidentialitate( in ceea ce priveste contractul in ansamblul lui). As vrea sa sesizez DSPJ asupra acestui aspect si nu stiu ce baza legala inafara clauzei contractului mi-ar sustine pozitia. multumesc!
ContSters106132, utilizator
e suficienta in sine dispozitia aflata in contract.. contractul e legea patilor..
Am reusit sa iau legatura cu responsabilul( IT) pentru afisarea pe site a contractului si mi-a justificat ca a primit nu stiu ce hartii de la Ministerul Sanatatii prin care sunt obligati sa afiseze contractul.....mi se pare absurd, tinand cont ca abia reusim sa supravietuim concurentei private in domeniu...nu mai zic de afisarea tarifelor...ne desfiinteaza in felul acesta...