avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

M-am adresat organelor de cercetare penala cu plangere de denunt calomnios.
Organul de cercetare penala dispune N.U.P. intrucat infractiunea nu intruneste elementele constructive ale acestei infractiuni.....!
Care ar mai putea fi acele elemente constructive? Si ce as mai putea face?
Mentionez ca am fost cercetat penal pentru infractiunea de ultraj, procurorul a hotarat
N.U.P. intrucat fapta nu exista, expiranduse termenul de contestatie.
Hotararea fiind definitiva.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:19, 11 Februarie 2010
pai la teoreaua generala a dreptului penal se spune asa: fapta este infractiune daca (in mod cumulativ): (1) prezinta pericol social; (2) este savarsita cu vinovatie si (3) este prevazuta de legea penala. acestea sunt elementele constitutive (nu constructive B-) ).

nup-ul la plangerea dvs zice ca nu sunt intrunite aceste elemente (adica nu se gasesc ele toate trei la un loc in fapta pe care ati descris-o dvs. prin plangere).

ce ati mai putea face? plangere la prim-procuror impotriva nup-ului dat.
Daca fapta exista dar nu constituie infractiune nu exista nici infractiunea de denunt calomnios.


Dar retine ca fapta nu exista....!
Denuntul este mincinos?
Adica facut cu rea-credinta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sup nutzzu nutzzu Buna ziua.In urma cu aprox 1 an ,o persoana m-a reclamat pt o presupusa fapta de coruptie.Am fost cercetat, si dupa 6 luni solutia a fost NUP -fapta nu ... (vezi toată discuția)
Santajul ContSters253672 ContSters253672 Buna seara, am cateva curiozitati pentru ca intalnesc versiuni diferite in ceea ce priveste infractiunea de santaj. 1. Raspunderea penala in cazul ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios marcica marcica Fiind acuzat de ultraj, prin ordonanta procororului se dispune N.U.P. intrucat fapta nu exista.Termenul de contestatie a reclamantului fiind expirat .Poate fi ... (vezi toată discuția)