Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalculare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalculare pensie alimentara

Unul din cei 2 copii ai parintelui platitor PA a implinit 19 ani si a terminat liceul. Parintele copilului in continuare indreptatit a primi pensia alimentara trebuie sa aduca la cunostinta instantei faptul ca a ramas doar un copil cu drept de pensie ? daca copilul major nu urmeaza nici o alta scoala dupa liceu, (nu a luat bac-ul) cine anunta instanta? (este o situatie in care cei 2 copii au 2 mame diferite.)
lili5, utilizator
Nu, intrucit copilul poate urma cursurile unei nfacultati si poate primi pensie pina la 26 de ani, isr pe de alta parte numai cel obligat la plsts pensiei are interes sa solicite sistarea acesteia
daca nu urmeaza nici o alta scoala dupa liceu, (nu a luat bac-ul) cine anunta instanta?
Cel obligat la plata se poate adresa instantei in vederea sistarii pensiei de intretinere mentru majorul care a terminat liceul, specificand in cerere faptul ca acesta nu nu a promovat examenul de bacalaureat si, in consecinta, nici nu poate urma cursurile vreunei facultati.