avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensionare

Buna ziua!As dori sa stiu daca am reducere de virsta la pensie.Sint nascuta pe data de 23.05.1954 ,daca am 35 de ani vechime,iar pe la inceput am lucrat la Chimica Victoria si am o adeverinta de 4 ,9 ani.in aceasta perioada am intrerupt 2,5 ani pentru crestere copil.Va multumesc.:);)B-):luck:
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:31, 12 Februarie 2010
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu februarie 2014, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu februarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.
2. Daca pe carnetul de munca aveti perioade in care ati lucrat in gr.I sau a II-a de munca precizati cati ani si luni ati lucrat in fiecare dintre ele.
aloma a scris:

Buna ziua!As dori sa stiu daca am reducere de virsta la pensie.Sint nascuta pe data de 23.05.1954 ,daca am 35 de ani vechime,iar pe la inceput am lucrat la Chimica Victoria si am o adeverinta de 4 ,9 ani.in aceasta perioada am intrerupt 2,5 ani pentru crestere copil.Va multumesc.:);)B-):luck:
1. Dvs. credeti ca noi o sa ghicim ce scrie in acea adeverinta? Nu conteaza ca ati lucrat la firma X sau Y, ci daca in carnetul de munca aveti trecute perioade lucrate in gr.I sau a II-a de munca. Daca ati lucrat in mediu toxic nu este obligatoriu sa aveti si grupa de munca.
2. Intre ce date ati intrerupt pentru crestere copil?
Ultima modificare: Vineri, 12 Februarie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot iesi la pensie? alinabad alinabad IN MAI IMPLINESC 55 DE ANI. AM 3 COPII. CEI DE LA CASA DE PENSII MI-AI-U CALCULAT VECHIMEA SI MI-AU SPUS CA AM 35 DE ANI SI 2 LUNI. CAND POT IESI LA PENSIE? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata tomoiaga ramona tomoiaga ramona Mama mea are varsta de 55 de ani.Are lucrati 31 de ani si 6 luni in sanatate ca asist. medicala din care 7 ani si 6 luni lucrati la spit.tbc.Si-a depus dosarul ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata sebestyen sebestyen Buna ziua, sunt nascut in 1955 luna februarie,din 1974 pana in 2007 am lucrat in grupa a 2-a . la ce data pot iesi la pensie anticipat si care este ... (vezi toată discuția)