Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensionare

Buna ziua!As dori sa stiu daca am reducere de virsta la pensie.Sint nascuta pe data de 23.05.1954 ,daca am 35 de ani vechime,iar pe la inceput am lucrat la Chimica Victoria si am o adeverinta de 4 ,9 ani.in aceasta perioada am intrerupt 2,5 ani pentru crestere copil.Va multumesc.:);)B-):luck:
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu februarie 2014, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu februarie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 9 luni.
2. Daca pe carnetul de munca aveti perioade in care ati lucrat in gr.I sau a II-a de munca precizati cati ani si luni ati lucrat in fiecare dintre ele.
aloma a scris:

Buna ziua!As dori sa stiu daca am reducere de virsta la pensie.Sint nascuta pe data de 23.05.1954 ,daca am 35 de ani vechime,iar pe la inceput am lucrat la Chimica Victoria si am o adeverinta de 4 ,9 ani.in aceasta perioada am intrerupt 2,5 ani pentru crestere copil.Va multumesc.:);)B-):luck:
1. Dvs. credeti ca noi o sa ghicim ce scrie in acea adeverinta? Nu conteaza ca ati lucrat la firma X sau Y, ci daca in carnetul de munca aveti trecute perioade lucrate in gr.I sau a II-a de munca. Daca ati lucrat in mediu toxic nu este obligatoriu sa aveti si grupa de munca.
2. Intre ce date ati intrerupt pentru crestere copil?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane