Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare prin programul prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare prin programul prima casa

Cam cat dureaza analizarea unui dosar pentru cumpararea unui apartament prin programul "prima casa" la Fondul de garantare ?
Daca toate actele sunt ok, fondul de garantare poate da aproarea finantarii si in termen de 7 zile si chiar mai putin.
De la data semnarii antecontractului (evaluare, obtinere exras de Carte Funciara de informare, trimis Ds. la FNG, obtinere extras de autentificare, certificat fiscal, Adeverinta As de proprietari), in conditiile in care toate documentele care atesata dr. de propr. al vanzatorului (cadastru, intabulare, adresa achitare si eventual actele de proprietate ale fostilor proprietari) si documentele dvs ptr. obtinerea finantarii sunt OK, atunci toata procedura poate dura 3 saptamani.