Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie de un sfat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie de un sfat

buna tuturor,
problema mea este urmatoarea, nu ma mai inteleg ca parintii, de fapt, cu mama mea, care de catva timp, imi cauta nod in papura.....
nu stiu unde am gresit, am incercat totdeauna sa o ajut, asa cum am putut, ma refer material, de trei ani, merg regulat in italia, si stau in tara cate trei luni; de data asta, cand m-am intrors(de o luna), numai scandaluri, care au culminat cu niste vorbe grele, pe care imi imaginam sa le aud vreodata de la mama mea....
in final, eu nu mai vreau sa ma cheme ca pe ei, vreau sa renunt la numele de familie, si la tot ce as putea mosteni....

sfatuiti-ma ce sa fac, multumesc, toate cele bune, mali
daca vrei sa-ti schimbi numele, o poti face pe cale administrativa conform OG nr41/2003..
chiar daca-ti schimbi numele calitatea de mostenitor nu ti-o ia nimeni asa ca stai linistita si impaca-te cu mama ta ca-i pacat sa va certati, succes,
Gabriela Mihai, Avocat

buna tuturor,
problema mea este urmatoarea, nu ma mai inteleg ca parintii, de fapt, cu mama mea, care de catva timp, imi cauta nod in papura.....
nu stiu unde am gresit, am incercat totdeauna sa o ajut, asa cum am putut, ma refer material, de trei ani, merg regulat in italia, si stau in tara cate trei luni; de data asta, cand m-am intrors(de o luna), numai scandaluri, care au culminat cu niste vorbe grele, pe care imi imaginam sa le aud vreodata de la mama mea....
in final, eu nu mai vreau sa ma cheme ca pe ei, vreau sa renunt la numele de familie, si la tot ce as putea mosteni....

sfatuiti-ma ce sa fac, multumesc, toate cele bune, mali

Schimba-ti numele pe cale administrativa sau casatoreste-te si ia numele sotului/sotiei iar cand vine vorba de mostenire poti sa renunti la ea. Dar numai dupa deschiderea mostenirii ca acum ar fi un pact asupra unei mosteniri nedeschise care este interzis de lege.
te casatoresti si ei numele sotiei.
Mostenirea poti sa o accepti sau nu cand va fi cazul.