Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare valuta la sfarsit de luna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare valuta la sfarsit de luna

daca reevaluez valuta la sfarsit de luna cum fac declaratia 390 avand in vedere ca am facturi in valuta , la valoarea de la data emiterii facturii sau dupa reevaluare ?
In declaratia 390 sunt preluate sumele din jurnalul de vanzari/achizitii.
Reevaloarea conturilor in valuta nu face decat sa actualizeze soldul creantelor, datoriilor, disponibilitatilor etc in valuta, este o nota contabila care nu apare in jurnalul de vanzari/achizitii.
Ca urmare, consider ca diferentele de curs valutar nu ar trebui sa iti influienteze in vreun fel modul de completare a declaratiei 390.
In declaratia 390 se trece baza impozabila.
Conform Codului Fiscal art 139^1 alin 2:
Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operaţiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Naţională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operaţiunea în cauză.

Diferentele din reevaluarea creantelor sau datoriilor in valuta, nu constituie elemente utilizate la stabilirea bazei impozabile. Ele se inregistreaza in contabilitate pe venituri sau cheltuieli din diferente de curs valutar si influenteaza doar impozitul pe profit.
Ana Muntianu, Consultant fiscal