Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie auto prin programul rabla
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie auto prin programul rabla

Suntem institutie publica finantata integral din venituri proprii si dorim sa achizitionam un autoturism(logan) prin programul Rabla. Dar conform OUG nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe 2009 la art. 24 se interzice achizitionarea de autoturisme, iar in Ordinul nr. 1683 din 10.12.2009 pt aprobarea ghidului de finantare al programului de inoire al parcului auto national, la art. 22 punctul 7 specifica documentele de care au nevoie institutiile publice pt a fi acceptate in programul Rabla. Intrebarea noastra este, daca in prima OUG se interzice achizitionarea de autoturisme, de ce in Ordinul nr. 1683 din 10.12.2009 cu intrarea in vigoare la 01.01.2010 sunt specificate conditiile de participare si documentele necesare la programul rabla a institutiilor publice daca le este interzisa achizitionarea de autoturisme? Va rog sa imi spuneti daca exista vreo modificare la OUG 34/2009 sau alta lege din care sa rezulte ca putem beneficia de programul rabla privind persoanele juridice(institutii publice). Va multumesc.
Asteptati pana pe 20 feb. sa se publice programul. Din "surse" se aude ca este permis si persoanelor juridice.