Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare 1/2 casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare 1/2 casa

buna ziua, as dori sa imi fac o casa impreuna cu sotul meu in curtea parintilor, dar cum spatiul este prea mic nu vom obtine autorizatie.se poate sa facem o extindere la casa parintilor lui si apoi sa cumparam"acea extindere" cu terenul aferent?
se impun anumite restrictii( de marime, inaltime, etc) la o extindere sau putem face daca dorim o casa cu etaj desi a lor este una doar cu parter? avem vreun impediment?
Din punctul meu de vedere puteti face ceea ce doriti, existand posibilitatea obtinerii autorizatiei de constructie iar apoi sa cumparati ceea ce doriti.
la prima intrebare "se poate face extindere" va trebui sa va raspunda un arhitect
la a doua "daca puteti cumpara extinderea" trebuie sa stiti ca nu e asa de simplu:
dupa obtinerea autorizatiilor , dupa terminarea lucrarilor, veti avea o singura constructie! nu doua, adica casa veche si extindere. deci trebuie apartamentat imobilul , vor rezulta 2 apartamente cu parti comune terenul, peretii, fundatia acoperisul... Si doar dupa inscrierea in CF a apartamentelor se poate face vanzarea ( sau puteti cumpara in indiviziune "1/2 casa" sau 3/4 casa in intelegerea cu socri.) Va spun acestea pentru a avea in vedere costurile suplimentare.