Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta pentru ajutorul de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta pentru ajutorul de somaj

Penultima firma la care am lucrat inainte de a-mi pierde si ultimul loc de munca nu mi-a eliberat corespunzator adeverinta privitoare la perioada si veniturile realizate cand am lucrat in acea firma. Din aceasta cauza nu-mi pot castiga dreptul de a primi ajutor de somaj intrucat nu indeplinesc perioada minima de lucru ceruta de lege.
In aceste conditii, tinand cont ca am contribuit la stat cu toate darile fixate de acesta, cine e raspunzator? Pot da in judecata respectiva firma? Imi poate aceasta plati restantele pierdute din ajutorul de somaj? Ce altceva pot face pentru a intra in drepturile mele? Multumesc.
in acest caz puteti sesiza ITM-ul si, in cazul in care acest lucru nu se rezolva, formulati o actiune in instanta.
Multumesc.