Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general recuperare creanta de la o firma in faliment
Discuție deschisă în Contabilitate în general

recuperare creanta de la o firma in faliment

buna ziua. as vrea sa stiu cum pot recupera o creanta de la o firma in faliment ? si in ce procent?
ce mi se deduce? ce mi se scade? in ce procent pot recupera ceva?
va multumesc
pentru recuperarea creantei trebuie sa va adresati lichidatorului/administratorului judiciar desemnat in cauza, cu o cerere de inscriere la masa credala, aratind cuantumul si provenienta sumei de recuperat. ulterior se va stabili tipul de creanta si, in momentul valorificarii bunurilor din patrimoniul debitorului-falit, se va face plata in functie de creditorii identificati, cuantumul creantei si suma ce urmeaza a fi distribuita.
suntem inscrisi pe tabel creditorilor cea mai mre problema e ca respectivu nu e de gasit il cauta politia din luna august 2009 si nu are nimic pe numele lui sau in patrimoniu firmei
ce mai pot face?
incercati sa solicitati instantei atragerea raspunderii personale a administratorului.
dar domnu respectiv nu are nimic pe numele lui si a luat de la noi sub o identitate falsa. impozitu pe profit nu se recalculeaza in cazul asta? am auzit ca s ar deduce de la platile catre stat aceasta pierdere. asa e ?