Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este diferenta dintre pensia antipat partiala si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este diferenta dintre pensia antipat partiala si pensia anticipata?

Am tot auzit vorbindu-se la tv despre doua feluri de pensii anticipate........ Va rog lamuriti-ma si pe mine! Care este diferenta dintre pensia antipat partiala si pensia anticipata?

Cu respect,
1. Asiguratii care au depasit stagiul complet de cotizare cu cel putin 10 ani pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani inaintea varstelor standard de pensionare.

2. Asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.

3. Diferenta consta in realizarea stagiului de cotizare necesar pentru a iesi la pensie.