Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu pagube materiale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu pagube materiale

Salut! Am avut ceva probleme cu franele la masina si le-a reparat un prieten mecanic ... cand sa le faca proba s-a dus taras pe pietris si s-a oprit in coltul unei cladiri... ce trebuie sa fac? daca nu anunt politia ce se intampla? masina a fost avariata destul de serios #-o
in acest caz trebuie anuntata politia in termen de 48 de ore,dar nu te speria, nu e nimic de speriat daca nu cumva sunt si victime ,caz in care se schimba datele problemei si i se va intocmi amicului tau dosar de cercetare penala.Daca ai polita casco ea acopera dauna si daca soferul a fost altul decat cel care este prop. masinii.
Daca nu anuntati politia , din cate stiu, nu veti putea sa o duceti in service pentru reparatii, intrucat cei de la politie trebuie sa va dea o hartie prin care constata ca nu au existat victime, cu care va prezentati apoi in service...ar fi bine sa discutati si cu proprietarul cladirii in care v-ati oprit, sa va intelegeti cu el.
ContSters47264, utilizator
termenul de prezentare la politie este de 24 ore ci nu de 48 ore .
nu sunt victime ... accidentul nu s-a produs pe un drum public ... cladirile pe acolo erau parasite de mult... as putea sa o repar la un "mecanic de cartier" daca pot spune asa ca e mai ieftin... este vreo problema daca nu anunt politia ? ... vreau doar sa o repar sa o pot duce la RABLA
nu stiu daca m-am exprimat corect pentru ca nu prea ma pricep ... pagubele sunt doar la mine ... adica am masina avariata in rest nu s-a intamplat nimic .. cladirea e la fel ca inainte ... nimeni ranit si nimeni nu a vazut nimic